VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli otřesům vyhloubí vrty

Chebsko - Odborníci chtějí získat více informací o zemětřesení.

7.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrace ukazuje, jak pod Chebskem vzniká zemětřesení. Foto: Foto: Deník/Petra Smrčková

Síť mělkých vrtů, které by pomohly seismologům sledovat zemětřesení pod Chebskem, by v tomto regionu mohla vzniknout během tří let. Náklady na vrty budou v řádech několika milionů. Pokud vše půjde podle plánu, získají odborníci ještě více zajímavější informace o pohybech půdy, než je to možné dnes.

„Jednalo by se o síť šesti až sedmi vrtů o hloubce přibližně 400 metrů, kde by se společně monitorovaly pohyby fluid, tedy podzemní vody a oxidu uhličitého, a seismická pozorování, protože tyto dva fenomény spolu velmi úzce souvisí," uvedl seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze.

Že jsou podzemní voda a oxid uhličitý spojené se zemětřesnými roji, které se na Chebsku vyskytují už odedávna, odhadovali odborníci již dlouho. Ale až v minulém roce získali potřebné důkazy.

„Ukázalo se nám to na lokalitě Hartoušov. Těsně před silným otřesem loňského roku, který měl magnitudo 4,5, výnos oxidu uhličitého klesal po dlouhé období a po záchvěvu země nastal dramatický nárůst tohoto plynu v podzemí," vysvětlil seismolog Horálek.

Toto zjištění tak dokázalo, že v oblasti Chebska byl plyn pod vysokým tlakem, který napomohl k prasknutí horniny a následně se z podzemí uvolnil. Podle seismologů je zdrojem oxidu uhličitého a vody v zemské kůře nejspíše magmatická aktivita v hloubce několika desítek kilometrů pod povrchem. Tam se nachází přechod mezi zemskou kůrou a pláštěm, kde se z pomalu se pohybujícího magmatu uvolňují plyny a voda do zemské kůry, kterou prostupují ve zlomech, kterými je chebská oblast velmi protkána.

„Vrty, které na Chebsku plánujeme, získáme cennější informace, než máme dnes. Už jen proto, že v hloubkách kolem těch 400 metrů budeme moci pozorovat pohyb takzvaných fluid, kde nejsou ovlivňována ta fluida dešťovými srážkami a povětrnostními vlivy, jedná se tedy o stabilní prostředí," doplnil Horálek. Navíc s hloubkou klesá seismický šum, což znamená, že seismologové budou moci pozorovat praskání velmi malých horninových segmentů, což jim umožní zaměřit se na to, kdy přesně hornina praská.

Autor: Jan Buriánek

7.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Mariánské Lázně - Za krásu svých tolik obdivovaných parků vděčí Mariánské Lázně Václavu Skalníkovi. Od jeho příchodu do lázeňského městečka letos uplynula dvě století.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Karlovarský kraj - Mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice patří Karlovarský kraj. Potvrzují to aktuální informace statistiků za první pololetí letošního roku.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Kynšperk nad Ohří – O vánoční strom města přišel Kynšperk nad Ohří poté, co ho na náměstí 5. května zapálil už několikrát trestaný osmačtyřicetiletý muž. K incidentu došlo 8. srpna odpoledne a strom města, na kterém je celoročně instalována vánoční výzdoba, se vzňal a shořel včetně všech světelných vánočních ozdob a elektroinstalace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení