VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé obdivují vitráže na hasičárně

Aš – Hasičská zbrojnice na ašském Poštovním náměstí skrývá jeden unikát – vitráže z 30. let minulého století. Zobrazují cyklus obory lidské činnosti a lidé je mohou obdivovat například při přednáškách, které se v sále můžou konat.

24.7.2017
SDÍLEJ:

Hasičská zbrojnice na ašském Poštovním náměstí skrývá jeden unikát – vitráže z 30. let minulého století.Foto: Milan Vrbata

„Popisované vitráže pocházejí z roku 1931, kdy byla stavba nové zbrojnice, s obecní knihovnou v prvním patře, dokončena. V pozdějším období byla knihovna přemístěna jinam a hasičský sbor využíval, a to až do roku 2006, i toto podlaží,“ popisuje mluvčí Městského úřadu v Aši Milan Vrbata.

„První patro budovy se pak dalších úprav a nového využití dočkalo v letech 2013 a 2014, kdy bylo pod dohledem památkářů rekonstruováno pro potřeby muzea. Vitrážové síni se tak vrátil její původní význam – z ložnic pro záchranáře se opět proměnila v místo pro pořádání slavností, konferencí a přednášek, stejně jako tomu bylo za dob knihovny.“

Místnost je osazena šesti okny s vnitřními vitrážemi, zasklenými do olova z čirého a modrého různě strukturovaného a domalovaného skla s alegorickými motivy. „Představen je na nich cyklus oborů lidské činnosti – zemědělství, řemesla, malířství a plastika, obchod a doprava, průmysl a vzdělání, hudba a literatura,“ podotýká Milan Vrbata.

Autorem cyklu je prof. F. Braun, vitráže vyrobil umělecký sklář F. Tschörner z Vídně. Renovace celého prvního patra zbrojnice si vyžádala rozsáhlé úpravy, ale vitrážová okna se dochovala v téměř nepoškozeném stavu. Větší zásahy byly restaurátory provedeny jen na dvou oknech – oknu s tématem průmyslu a vzdělání a oknu s tématem zemědělství. Práce provedl umělecký sklářský ateliér Vitráže Zborníková Vintrová z Písku.

Hasičská zbrojnice na Poštovním náměstí je od 15. prosince 2009 kulturní památkou. „Na základě návrhu Národního památkového ústavu v Lokti o tom rozhodlo Ministerstvo kultury České republiky. Ministerstvo v odůvodnění popisuje hasičskou zbrojnici, projektovanou roku 1930 německým architektem Emilem Röslerem, jako velmi výstavní stavbu, kde v přízemí je depo pro požární techniku, v prvním patře prostory městské knihovny, ve druhém patře kanceláře hasičského sboru a v obytném podkroví služební byty,“ dodává mluvčí.

Podle Národního památkového ústavu se jedná o typologicky ojedinělý objekt, který má z urbanistického hlediska velký význam pro utváření města. V interiéru je dochováno technické vybavení související s jeho funkcí a také uměleckořemeslné prvky, jako jsou okenní a dveřní výplně a jejich kování, dlažba, dřevěné obložení stěn, vestavěný trezor, okenní výplně s vitrážemi, cenné detaily, například lampy a věšáky, jsou umístěny také na fasádě objektu.

Autor: Václava Simeonová

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení