Lyžařské helmy se stávají nedílnou součástí zimní výbavy vyznavačů zimních sportů. Horští záchranáři poukazují na to, že helmu používá drtivá většina dětí. Nepodceňují ji však hojněji už ani dospělí. „Mohu říct, že devadesát procent dětí do patnácti let ji má. To s povděkem kvituji,“ řekl šéf bublavských horských záchranářů Bohumil Havel. Právě otřes mozku je vedle zlomenin dolních končetin jedním z nejčastějších úrazů na horách.

„Lidé pochopili, že na svazích se je potřeba chránit. Zvlášť když při tuhých mrazech uplynulých týdnů byl povrch velmi tvrdý a rychlý, takže docházelo k častějším srážkám lyžařů a snowboardistů a různým pádům,“ poznamenal Havel. Zároveň poukázal na to, že na helmu jako nutnost na svazích u dětí reagují i samotní vlekaři. Pokud si totiž rodič pro své dítě půjčí ve skiareálu lyže, automaticky k tomu dostane i helmu. Letošní zimní sezóna podle Havla nevybočuje oproti loňsku v počtu úrazů.

Častými ´pacienty´ horských záchranářů jsou i snowboardisté, kteří se riskantně vydávají do volných terénů a například když se vrací na sjezdovky, nedají kvůli nepozornosti přednost na jejím okraji. Tyto případy pak končí nepříjemnými srážkami. „Helmu jsem dříve vůbec nepoužíval. Když jsem ale začal jezdit na hory do zahraničí, tam byla nutností. Zvykl jsem si na ni a už bych bez ní na lyže nevlezl. Stačí totiž zlomek vteřiny a můžete se zranit. Není přitom nic jednoduššího než si helmu nasadit,“ řekl lyžař Michal Šůstek.

Podle internetových portálů se lyžařská helma dá sehnat od 1 200 korun. Záleží však na kvalitě a takzvaném minimálním standardu ochrany. Kvalitnější helmy pak stojí kolem 2 500 korun.