Nacpáno k prasknutí – tak vypadala Valdštejnská obrazárna chebského muzea v sobotu v podvečer. Konala se zde vernisáž výstavy Léta páně 1061. „V rámci bohatých oslav výročí města přichystalo Muzeum Cheb výstavu s názvem Léta Páně 1061, která je stěžejním bodem celého programu městských slavností,“ informovala Simona Hámková z chebského muzea.

„Klíčovým exponátem této výstavy je latinsky psaná listina německého krále Jindřicha IV. z roku 1061, v níž je Cheb poprvé zmíněn jako sídliště,“ řekla dále Hámková. Vernisáže se zúčastnili i herci v převlecích krále Jiřího z Poděbrad a jeho ženy a starosta města Chebu Pavel Vanoušek. Výstava kromě již zmíněné listiny obsahovala i několik dalších vzácných exponátů, které široká veřejnost mohla vidět poprvé. „Úkol přinést do Muzea Cheb takto starou listinu nebyl vůbec jednoduchý,“ řekl ředitel Muzea Cheb Roman Procházka.

„Vytvořit technické a ekonomické podmínky pro její vypůjčení nebylo vůbec snadné,“ pokračoval ředitel. „Nakonec se však všechno podařilo a myslím si, že jsme připravili nádhernou výstavu, která obyvatelům řekne mnoho nového,“ dodal ředitel. Na vernisáži výstavy měla projev i náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková.

„Cheb je nejvýznamnější z historických sídel v České republice,“ uvedla Matoušková. „Toto město se může pyšnit dlouhou historií a dvěma stovkami kulturních památek,“ poznamenala Anna Matoušková. „Proto oceňuji iniciativu představitelů Chebu, že připravili takovým krásným způsobem oslavy výročí města,“ dodala.

Iniciátorem výstavy je Zbyněk Černý, odborný náměstek Muzea Cheb. „Mám za to, že výstava historické listiny v našem muzeu je v mnohém unikátní,“ uvedl Zbyněk Černý. „Archiváři takto staré listiny na výstavy nechtějí půjčovat,“ řekl Černý.

Návštěvníci si listinu nemohli ani vyfotit, protože je velmi citlivá na světelné zdroje. Nacházel se u ní překlad z latinského textu. „Určitě je to velmi zajímavá výstava, která mi dala nové informace o našem městě,“ řekla studentka Lucie Čapíková z Chebu.