VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si pletou chebský útulek s odkladištěm nechtěných psů

Cheb –Jen za loňský rok odchytili chebští strážníci tři stovky toulavých zvířat.

20.4.2011 7
SDÍLEJ:

PSÍ ÚTULEK v Horní Hraničné přijímá psy především z rukou strážníků, jezdí sem i z Aše (na snímku). Jsou ale také psi, kteří nejsou zatoulaní, jen nechtění. V silách pracovníků útulku ovšem není zachránit všechna zvířata, ač by tak rádi učinili. Foto: Deník/ Nataša V. Šmatová

Přeplněný psí útulek v Horní Hraničné u Chebu je tvrdý a zdá se, že nerozlousknutelný oříšek. Jeho kapacita je dlouhodobě překročená, ovšem město nemá peníze na její rozšíření. Proč? Protože se sem vozí psi z dalších obcí, z nichž některé nemají uzavřenou smlouvu a za umístění psů neplatí. Zpoplatnit odchyty není možné, protože pak by pro změnu nevolali lidé, kteří se obávají toulavého psa.

„Lidé si pletou útulek s odkladištěm psů,“ konstatoval chebský místostarosta Michal Pospíšil. Má na starost městskou policii, která nad rámec svých povinností odchytávání zvířat provádí.

„Já bych začal s pár čísly,“ uvedl ředitel chebské městské policie (MP) Jiří Šmolík. „Jen za loňský rok jsme odchytili 244 psů, ostatních zvířat bylo 29, a uklidili jsme 32 mrtvých zvířat. Dá se to vyjádřit i v penězích. Vezmeme–li, že odchytové firmy si za úkon berou až pět tisíc korun, dostaneme se zhruba na 950 tisíc korun za rok 2010. Od začátku letošního roku už jsme odchytili 54 psů,“ vypočetl.

„Chtěl bych upozornit na jednu věc – občané si zvykli, že si zavolají a strážníci přijedou. Musím podotknout, že žádný zákon ani vyhláška neukládají MP, že by měla odchyt provádět, a město nechává za své peníze strážníky školit na odchyt psů. Ovšem je míněn odchyt agresivních psů, ne aby kdokoliv kdykoliv zavolal, že tam má psa či kočku a abychom zvíře odvezli. Takto by to v žádném případě nemělo fungovat,“ vyjmenoval Šmolík.

„Dá se říct, že je to servis, který předchází tomu, aby město bylo zaplavené toulavými psy. Berme to ale také jako prevenci, protože z toulavého psa se může časem stát agresivní zvíře,“ doplnil Pospíšil.

Druhou otázkou je podle místostarosty původ psů. „Myslíme si, že ne úplně všichni jsou z Chebu, ovšem prokázat to nemůžeme. Možná by pomohla hustější síť psích útulků. Větší obce by mohly eventuálně mít takové zařízení,“ poznamenal místostarosta.

Jak ještě dodal Šmolík, řešením by bylo také uzavření veřejnoprávních smluv okolních obcí s městem Cheb, aby tu mohli strážníci provádět odchyt. K tomu ovšem nedošlo. „Myslím, že i tyto obce by měly přispívat na chod útulku.“

Město pak doplácí ze svého a nemá peníze ani na rozšíření kapacity. „Z našeho rozpočtu si to nemůžeme dovolit,“ uvedl Pospíšil.

„Mě někdy lidé označují za nepřítele psů,“ podotkl Šmolík. „Tak to není, já mám psy rád, ale nemám rád ty, kteří se o ně neumějí postarat. Pak si také pletou lidé pojmy s dojmy. Poplatek 1000 korun, který se platí ročně, je regulační a jeho smyslem je regulovat počet psů ve městě. Jedinou možností je zvýšit jej tak, aby nebyl pes tak snadno dostupný.“

Místostarosta s tím ale nesouhlasí. „To je těžké. Důležitější je uvědomit si odpovědnost za své zvíře.“

Vlastnit totiž psa není zábava na půl roku.

Autor: Nataša Šmatová

20.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení