VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lineár bude! Stavba bunkru začala

Cheb - Černé scénáře, že se nebude v Karlovarském kraji poskytovat po roce 2015 onkologická péče, jsou snad zažehnány. 

19.12.2014
SDÍLEJ:

SOUČASNÝ LINEÁRNÍ urychlovač v krajské nemocnici v Chebu je podle primáře oddělení radioterapie a klinické onkologie Pavla Krištofa (na snímku) již třináct let starý.Foto: Deník/Václava Simeonová

Na necelých 28 milionů korun vyjde stavba bunkru pro lineární urychlovač, na které se právě začalo pracovat v chebské nemocnici. Dalších sto milionů korun bude stát samotný přístroj. První pacienty by mohl ošetřit již příští rok na podzim.

Stavbaři musí nejprve provést demolici části původní kobaltové ozařovny, což zabere měsíc a půl. Teprve pak se bude moct začít stavět. Zvláštností projektu jsou stěny a strop z barytového betonu o síle dva metry kvůli odstínění zářiče. Náklady na stavbu dosáhnou 27, 7 milionu korun.

„Karlovarský kraj zažádal na realizaci projektu o dotaci z ROP Severozápad. O tom, zda dotaci získá, by se mělo rozhodnout v lednu příštího roku," informovala náměstkyně hejtmana Eva Valjentová. „V tomto případě by 85 procent nákladů šlo z dotace a 15 procent z krajského rozpočtu. Kdyby kraj s žádostí o dotaci neuspěl, počítá se s financováním akce z krajského rozpočtu. Po dokončení stavby bude následovat umístění nového lineárního urychlovače a jeho zkušební provoz. Na pořízení nového přístroje kraj plánuje vynaložit dalších asi 100 milionů korun," doplnila.

Stavební akce zahrnuje kompletní přístavbu jednopodlažní budovy s vybavením pro umístění a provoz lineárního urychlovače na onkologickém oddělení nemocnice v Chebu. Součástí stavby se stane i zázemí pro pacienty a zdravotníky.

O tom, zda urychlovač v chebské nemocnici opravdu bude, se dlouho spekulovalo.

„Naší nejvyšší prioritou je, aby obyvatelé celého kraje nemuseli se závažným onkologickým onemocněním a ve špatném zdravotním stavu dojíždět do nemocnic například v Plzni nebo v Ústí nad Labem, ale aby potřebnou péči měli přímo v regionu," vysvětlil náměstek hejtmana Miloslav Čermák. „Moderní lineární urychlovač navíc bude svou kvalitou srovnatelný s podobnými zařízeními ostatních onkologických pracovišť v republice."

Strašákem však byla otázka, zda bude Všeobecná zdravotní pojišťovna hradit onkologickou péči i po roce 2015.

Její vedení už ale kraji potvrdilo, že ji proplácet bude.

Podle generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice Josefa Märze si zdravotníci cení především spolupráce s Karlovarským krajem, díky níž se podařilo zachovat v regionu onkologii. „Za nás pak mohu slíbit, že veškeré úpravy, stavbu i následné spuštění nového urychlovače budeme organizovat s co největším ohledem na běžný provoz a komfort pacientů. Práce jsou plánovány tak, aby výpadek ozařování při přepojování přístrojů byl omezen na minimum."

Do chebské nemocnice investuje také město. „Nemocnice je pro Cheb prioritou. Proto jsme se rozhodli finančně podpořit dokončení její celkové rekonstrukce, které se má realizovat v následujících letech. Město přispěje Karlovarskému kraji na základě dohody deseti procenty z investované částky. Jít by mělo až o 40 milionů korun. Neméně důležitou investicí je pořízení nového lineárního urychlovače, který nahradí stávající, již dosluhující přístroj. Díky tomu zůstane onkologická péče v chebské nemocnici zachována i do budoucna a pacienti z našeho regionu nebudou muset dojíždět do Plzně nebo nemocnic v severních Čechách," podotkl chebský místostarosta Pavel Hojda.

Autor: Václava Simeonová

19.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení