VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stezku budovali od léta

Lázně Kynžvart - Na malém území u Lázní Kynžvart vyvěrají hned čtyři prameny

6.4.2008
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření naučné stezky po minerálních pramenech v Lázních KynžvartuFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les se může chlubit novou naučnou stezkou. Vede kolem čtyř vývěrů minerálních pramenů.
Velkou zásluhu na ní má Klub českých turistů, Lesy České republiky, CHKO Slavkovský les, základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kladská (ZO ČSOP) a město Lázně Kynžvart. „Její vybudování nám trvalo od léta loňského roku,“ řekl Jaromír Bartoš, předseda ZO ČSOP Kladská a zároveň ředitel městského muzea Mariánské Lázně. „Je to jediné území, které umožňuje zpřístupnit na tak malém území tolik přírodních vývěrů. My, jako dobrovolníci, jsme je několikrát čistili a každé jaro pořádáme výlety za prameny,“ sdělil.
Úpravu jímání pramenů financoval Karlovarský kraj, informační tabuli, turistické značky či navigační systém pořídili ochránci za peníze z Evropského sociálního fondu.

„Je to ryze dobrovolná akce,“ poznamenal vedoucí správy CHKO Slavkovský Les Jan Schlossar. „Otevření se zúčastnilo určitě více než sto lidí. Je to dobře, protože tohle je další kamínek do mozaiky poznávání přírody,“ řekl. „Jestliže znám něco o krajině kolem sebe, o to více se snažím o ochranu přírody,“ pochválil zřízení naučné stezky, potěšen zájmem tolika návštěvníků.

Zároveň s otevřením stezky se konal i křest nové publikace Průvodce po minerálkách Českého lesa.
Je prvním dílem z řady Průvodců po minerálních pramenech, které se ZO ČSOP Kladská chystá postupně vydat.
Průvodce je určen pro místní obyvatele i návštěvníky regionu, obsahuje mapy, kde jsou minerální prameny přesně zakresleny, GPS souřadnice, přehledný popis cesty, historické informace o využívání pramene a další zajímavé informace.
Nechybí ani historické i současné fotografie pramenů a okolí.

Autor: Nataša Šmatová

6.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Český národní tým si bez větších problémů poradil s výběrem Severního Irska (v černém).
23

Češi smázli Severní Iry ve třech setech a v suchém tričku

Obnova Hartenbergu probíhá od roku 1997. Hradní slavnosti ji chtějí přiblížit a  noční prohlídka připomene vypálení hradu.

Hrad zachránili, obnova pokračuje. To je důvod k oslavám

Opusťte byty, dům padá!

Karlovarský kraj – Nájemníci osmi bytů v budově v areálu Střední průmyslové školy v Karlových Varech se ze dne na den dozvěděli, že dům musí ihned opustit.

V Kamenné lépe zaparkujete

Cheb - První etapy úprav za 3 miliony korun se ještě v letošním roce dočká chebská Kamenná ulice. Nebudou se však týkat jejího zamýšleného zobousměrnění.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Děti zachraňovaly životy raněných

Cheb - Poranění končetin, břicha anebo nejrůznější zlomeniny. S tím vším si musela poradit družstva mladých zdravotníků v Domě dětí a mládeže Sova v Chebu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies