Podle zákona nyní musí za pořádání tomboly zaplatit pořadatelé správní poplatek pět tisíc korun a odvést dvacetiprocentní daň z výtěžku. Ve finále tak možná víc prodělají než vydělají.

Pořadatelé tomboly musí také doložit výpis z rejstříku trestů a jména tříčlenné loterijní komise.

„Nový zákon jsem studoval a můžu říct, že polovině věcí z něj jsem pořádně nerozuměl a té druhé polovině jsem ani rozumět nechtěl,“ poznamenal Roman Melničuk, jeden z pořadatelů plesu. „Nebyli nám pořádně schopní poradit ani krajští úředníci, na které jsme se obrátili s žádostí o pomoc,“ připojil starosta Křižovatky Jan Strachota.

„Bojím se, že se přestanou takovéhle zábavy dělat,“ poznamenal s tím, že budou pořadatelé v Křižovatce rádi, když bude poměr výdajů s výtěžkem plesu na nule. Za vydělané peníze přitom hasiči podporují například činnost dětí nebo pořádání soutěží.

A co hůř. Ohrožen je i tradiční skalenský masopust.

Při tom, jak stále stoupají ceny a nově musí platit za tombolu, se skalenští dobrovolní hasiči obávají, že to pro ně bude dál finančně neúnosné.

Samo ministerstvo financí už připustilo, že se stala chyba a podle vyjádření v médiích už předložilo do vlády návrh nového zákona o provozování sázkových her s navrhovanou účinností od 1. 1. 2013, podle něhož by režimu tohoto zákona, a tedy ani správním poplatkům, ani odvodu z výtěžku nepodléhaly tomboly, u nichž úhrnná výše výher nedosáhne částky 100 tisíc korun.

Jenže letošní plesová sezóna je v plném proudu a tak český člověk hledá cestičky, jak paskvil v zákoně obejít.

Možností je například prodávat slosovatelné vstupenky. Tady totiž platí jen ohlašovací povinnost za předpokladu, že výhra v tombole nepřesáhne 20 tisíc korun.

Zákon také dovoluje, aby jeden pětitisícový poplatek sloužil pro organizování více tombol. Pokud se tak vesnické spolky domluví mezi sebou, dohromady zaplatí pět tisíc za všechny své plesy s tombolou.