VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malí Drmouláčci zachránili za rok pět vzrostlých stromů

Drmoul –Děti se učí nejen výrobu ručního papíru, ale také správně a efektivně třídit odpad.

6.5.2011
SDÍLEJ:

CHRÁNIT PŘÍRODU, to je jeden z cílů drmoulské školy. Děti si společně připomněly Den Země projektovým týdnem. Foto: Renata Rothová

Co se v mládí naučíš.., toto heslo razí v Základní škole v Drmoulu. Kromě počítání, čtení a psaní se zde žáci učí také jednu ze základních znalostí – vztah k přírodě. Děti se učí nejen výrobu ručního papíru, ale také správně a efektivně třídit odpad.

„V loňském roce jsme předali k recyklaci také staré televize a monitory,“ informovala učitelka drmoulské školy Renata Rothová. Podle informací o úspoře vytřídila drmoulská škola v loňském roce osm televizí a pět monitorů.

„Tím jsme uspořili dvě megawatthodiny elektřiny, osmatřicet litrů ropy, 9 741 litrů vody a osmaosmdesát tun primárních surovin. Také jsme snížili produkci nebezpečných odpadů o dvě tuny,“ uvedla Rothová. Jen pro srovnání: průměrná čtyřčlenná domácnost spotřebuje průměrně 2,2 megawatthodiny elektřiny za rok a vyprodukuje čtyři kilogramy nebezpečných odpadů. Sběrem starého papíru průměrně za rok zachrání Drmouláčci pět vzrostlých stromů.

„Také celoročně plníme úkoly celostátního programu Recyklohraní,“ pochlubila se s tím, že se žáci touto zábavnou formou dozvídají zajímavosti o recyklaci odpadů.

Jedním z bodů je také celotýdenní projekt u příležitosti Dne Země. Ten se točil kolem jedné z podmínek života – vody. „Den Země patří neodmyslitelně k naší škole,“ sdělila Rothová. „Jednotlivé třídy postupně plnily zadané úkoly a vyhledávaly informace k danému tématu.“

Vyvrcholením celého svátku byl projektový den. „Žáky jsme rozdělili do osmi skupin, v nichž byl vždy zástupce z každého ročníku.“

Po celý den děti soutěžily, plnily pokusy s vodou, hledaly mráčky s úkoly nebo luštily tajenku. „První místo získala skupina ve složení Přemek Kváč, Honza Rozpopa, Natálka Šrejmová, Tomáš Maroušek a Eda Pour,“ řekla Rothová. Na závěr žáci napsali své hodnocení a pocity. „Nezapomněli ani na přání naší Zemi. Zaujalo nás přání Miloše Kejny a Honzy Rozpopy, kteří napsali: Přeji ti, aby si tě lidé vážili,“ dodala.

„Já jsem Zemi přála, aby už nebyla žádná válka, která by ji ničila,“ řekla Terezka Pokorná. „Moc se mi líbí, že se učíme, jak se máme k přírodě chovat a jak ji chránit.“
„Je krásné, že malé děti někdo vede k přírodě,“ usmála se drmoulská maminka.

„Nás to v dětství neučili. Do odpadkového koše se házelo všechno. Jediné, co se sbíralo, byl papír. Plasty nebo sklo končily na skládkách. Když se začalo s tříděním, museli jsme se to učit až v dospělosti. Neměli jsme nic takového zažité a i dnes po tolika letech se mi stane, že vyhodím kelímek od jogurtu do smíšeného odpadu. Naštěstí mám syna, který mě na to upozorní. Děti, kterým se to vštěpuje od malička, to mají zažité a jsou na tom lépe než my.“

Autor: Jana Bežáková

6.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

S víkendovou pitkou začal dvaatřicetiletý muž původem ze Slovenska brzy. Při odpolední dechové zkoušce totiž nadýchal 2,46 promile alkoholu.

Havárie odhalila opilého šoféra, který navíc neměl řidičák

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Sokolov – Zabitím vyhrožoval v Sokolově dvaatřicetiletý muž trojici lidí. Navíc ještě na ně vytáhl a namířil zbraň.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Cheb - Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení