Že vzdělání může člověku zvýšit sebevědomí se přesvědčila i Radka Streicherová, která se zúčastnila projektu Otevřené dveře.
Ten pořádalo Občanské sdružení Klubíčko z Chebu.
„Klubíčko působí v Chebu už sedm let,“ uvedl manažer projektu Radek Šnajdr. „Uvědomili jsme si zásadní problém, že když zůstane žena několik let na rodičovské dovolené, obtížně hledá cestu do pracovního procesu. Proto vznikl projekt Otevřené dveře.“
V půlročním kursu se mohou ženy, případně i muži, na rodičovské dovolené naučit pracovat s výpočetní technikou, udělat si řidičský průkaz na osobní automobil, dorozumět se anglicky či německy. V minulém týdnu se prvních třicet maminek dočkalo slavnostního předání certifikátů. Občanské sdružení Klubíčko ale pokračuje a další kursy začnou již tento měsíc a třetí etapa se uskuteční v prosinci.


„Jsem doma s dětmi už devět let,“ řekla 37letá Radka Streicherová z Chebu.
„Vyzkoušela jsem si jeden pohovor na Městském úřadě v Chebu, ale řekla jsem si, že pokud nebudu mít vzdělání, nemám šanci získat práci,“ vzpomněla si na důvod, proč se přihlásila do vzdělávacích kursů. Vybrala si angličtinu a výpočetní techniku. „Strašně mi to pomohlo, hodně se mi zvýšilo sebevědomí. Teď ještě chodím na němčinu a pokračuji v angličtině, protože, když nebudu mluvit, zapomenu to,“ pokračovala. „Lektorka byla báječná, tempo výuky přizpůsobila našim znalostem a neřídila se striktně podle učebnice. Samozřejmě přišly i krize, kdy jsem si říkala, že to nezvládnu, ale překonala jsem je.“ Výhodou bylo, že během lekcí měli rodiče zajištěné hlídání svých dítek, proto se mohli v klidu věnovat učení.


Toho využívala zejména další z maminek, Hana Šilhánková z Chebu. „Byla jsem klidnější,“ přiznala. Její dvouletý syn Davídek se přizpůsobil prostředí až neuvěřitelně dobře. „Je to tam spíše jako v rodinném kruhu. Davídek se zapojil do kolektivu a pomáhá i v dílničce.“
Také Hana si vybrala cizí jazyk. „Chodila jsem na němčinu a osvědčilo se mi to i v praxi. Mám teď brigádu a jsem schopná se domluvit. Ještě mě hodně zajímají počítače, asi se přihlásím, až začnou další kursy v prosinci,“ dodala.


Jak dlouho trvala příprava projektu, proč vznikl a jaké investice si vyžádal, upřesnila Renata Bartáková, která má na starosti finance Občanského sdružení Klubíčko.
„Příprava projektu trvala tři čtvrtě roku a vznikl z potřeb maminek,“ uvedla. „Vyžádá si asi dva miliony korun, v tuto chvíli jsme proinvestovali šest set tisíc korun. Od města Cheb jsme ještě před zahájením dostali půjčku 150 tisíc korun. Další peníze jsme dostali od Karlovarského kraje a také z fondu Evropské unie SROP,“ upřesnila. „Krajský úřad Karlovarského kraje nám také vychází vstříc tím, že nám dělá průběžné vyúčtování, je to pro nás potom přehlednější. Spolupracujeme rovněž s chebským úřadem práce a náš vzdělávací program je určen nejen maminkám na rodičovské dovolené, ale také nezaměstnaným ženám, pečujícím o dítě do patnácti let. Za úspěch můžeme považovat to, že pět maminek si již během kursů našlo zaměstnání.“