Od ustavujícího zasedání zastupitelstva Mariánských Lázní uplynul právě rok. Právě ukončení první etapy ze čtyřletého období vybízí k rekapitulování úspěchů i neúspěchů.

„Za úspěch považuji, že Mariánské Lázně patří mezi nejúspěšnější města v Karlovarském kraji v oblasti získávání dotací,” uvedl starosta Zdeněk Král. Díky tomu se podle jeho slov uskutečnilo dokončení akce druhé etapy Rekonstrukce stadionu Viktoria a v nejbližších dnech se dokončí první, druhá a pátá etapa vybudování zóny klidu na území bývalých kasáren Hamrníky. „Město tak vyčistilo problematické území od ekologické zátěže a může připravit pozemky pro budoucí prodej na výstavbu rodinných domků.

Ceny pozemků by měly být příznivé, ne o moc vyšší než u okolních satelitů.” Další věcí, která se podle slov starosty Mariánských Lázní povedla, je dokončení a předání do užívání nové školky v Úšovicích. „Tato městská čtvrť se vůbec změnila k lepšímu,” řekl Král. Po celý rok se v Mariánských Lázních hovořilo o zrušení městské hromadné dopravy. „To rozhodně nehrozí,” vyvrátil starosta. „Nebude však možné navyšovat dotace, když není z čeho. Bude třeba omezit spoje, jiná cesta není.”

Velmi diskutovaným tématem v lázeňském městě je projekt Chebská - administrativní centrum a domov pro seniory. „Uvidíme, zda se najde v Česku investor, který půjde do tohoto záměru s městem. Pro město je vždy dobré, pokud zde panuje stavební ruch, je to rajská hudba. Znamená to, že město žije, je o něj zájem, je práce a rozvíjí se. Klid znamená stagnaci, krizi. V našem městě panuje čilý stavební ruch a bude tomu, věřím i nadále, krizi navzdory,” řekl Král. Mariánskolázeňské občany velmi překvapil vznik nové organizace Správa městských sportovišť, v současné době má město totiž ve správě stadion Viktoria a plavecký bazén.

„Do rozjezdu plně postačí dvě organizační složky, po roce 2012 může přibrat zimní stadion a další. Práce bude dost, jenom bazén čekají velké změny. Navíc rozpočet nové organizace by neměl překročit dosavadní výdaje za správu, které město platí,” uvedl starosta. Mariánské Lázně se staly v letošním roce městem pro byznys Karlovarského kraje, podle starosty zcela oprávněně. „Máme vydáno přes pět tisíc živnostenských oprávnění. Odliv menších podnikatelů nezaznamenáváme, to, že se uvolnilo několik nebytových prostor, je normální jev. Některé nebytové prostory jsou však ve špatném stavu a bude třeba nákladných oprav.” V tom je podle jeho slov problém. „Do takových oprav do cizího se přirozeně nikomu nechce a město peníze nemá. Pokud se tedy prostor uvolní, je možné se o něj přihlásit s menším návrhem nájemného.

Domnívám se, že nyní dochází k obměně nabídky obchodů, je to reakce na měnící se poptávku, samozřejmě super a hypermarkety jsou nejsilnější hráči, ale menší provozy mají šanci.” Mariánské Lázně mají podle starosty Zdeňka Krále perspektivu dalšího rozvoje. „Pokud samospráva najde dostatek odvahy k novým projektům a uvolní trh s pozemky. Co se týká cestovního ruchu, i zde dochází ke změnám. Zvyšuje se počet hostů z Ruska a dalších východních zemí. Vzrůstá i zájem investorů z této oblasti. Město se musí více nabízet nejen jako tradiční lázeňská destinace, ale i jako středisko sportu, turistiky, ale i zábavy. Tam je ještě hodně práce, abychom se stali Las Vegas v Evropě.” Podle starosty je připravena řada investic v lázeňské zóně. „Zatím bojují investoři s fundamentalismem památkářů, ale už vidím světlo na konci tunelu. Budu rád, kdy se podobně jako v roce 2008 budou nad městem tyčit stavební jeřáby, neznám hezčí pohled,” dodal.

Opozice

Deník oslovil také opozičního zastupitele Miloše Vránu (TOP 09). „Pokud se mám ohlédnout za předešlým rokem, musím konstatovat, že jsem zklamán,” uvedl. „Všechny strany deklarovaly před volbami maximální transparentnost. Občané si ji podle mého názoru představovali jinak. Kde jsou záznamy o tom, jak který zastupitel hlasoval? Nemá snad občan právo se to dozvědět?” Právě neinformovanost občanů o tom, co se ve městě děje, je podle Miloše Vrány jedním z největších problémů. „Denně jsem bombardován dotazy, proč se děje to či ono. Odpovídám a snažím se vysvětlovat. Nevadí mi to, naopak jsem rád, že se občané zajímají. Mrzí mě, že město jako celek působí až nedostupně. Jako zastupitel musím rok po volbách přiznat, že jsem měl o výkonu zastupitelstva úplně jiné představy,” uvedl s tím, že není vůbec spokojený s bilancí posledního roku. „Výstavba mateřské školky v ceně čtyřhvězdičkového hotelu a dohánění dotací z Evropské unie pět minut po dvanácté. I přes to neztrácím chuť prosazovat to, co jsem před volbami obyvatelům slíbil.”

Velkou část projektů včetně revitalizace Hamrníků podle jeho slov začalo řešit už předchozí zastupitelstvo. „Osobně mi v žádostech o dotace chybí koncepce - zaměření na jasné cíle. Především by mělo jít o snahu zvelebit město pro občany, ale i pro podnikatele. Čím více bude město zlepšovat kvalitu života občanům, tím lépe se bude dařit podnikatelům. Stačí se projít po Hlavní ulici do centra. Prázdné zalepené výlohy ve večerních hodinách. Zatím jsem nezaznamenal jediný rozumný návrh pro podporu podnikatelů v lázních,” řekl s tím, že potíž vidí také ve velmi malé spolupráci města s podnikateli. „Město by mělo říct, chceme toto či ono. Stanovit priority.

Mariánské Lázně postrádají mladou generaci, která odchází za prací, nemají profesní uplatnění.” Co se týká budovy radnice, Miloš Vrána si nemyslí, že by město novou potřebovalo. „Tyto projekty (PPP) se v republice neosvědčily, nejsem jejich zastáncem. Účast podnikatelů na projektech veřejné správy bude do budoucna jistě zajímavá a nutná, ale nejdřív musí naše společnost do tohoto stádia dospět,” sdělil. Čerpání dotací se v minulých letech město neujalo zrovna ideálně a nyní se snaží tento ´skluz ´dohnat. „V roce 2013 možnost čerpání financí z Evropské unie skončí a jako občanovi je mi líto, že město může získat už jen zlomek z částky, která mohla městu pomoci.”

Co se týká Správy sportovišť, kopírují podle jeho slov Mariánské Lázně stav z jiných měst. „Je pravdou, že například v Tachově funguje tato správa úspěšně. Spravuje ovšem více sportovišť. Nám v tuto chvíli zbyl bazén a fotbalový stadion. Očekávám od manažera města rozbor toho, co se opravdu vyplatí. Zastupitelům byla předložena velice dobře zpracovaná studie, teď by měl následovat rozbor toho, co to bude město a občany stát, tedy zda se změna konceptu vyplatí,” dodal.