VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oběti násilí mají šanci na pomoc

Mariánské Lázně - Sokolovské Intervenční centrum otevřelo detašované pracoviště v Mariánských Lázních

20.2.2009
SDÍLEJ:

V MARIÁNSKOLÁZEŇSKÉ HLAVNÍ ULICI 280 začalo včera fungovat Intervenční centrum pro oběti domácího náslií. Sociální pracovnice Jitka Placková (vpravo) už na branku umístila informace o otevírací době.Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Intervenční centrum pro pomoc obětem domácího násilí včera slavnostně zahájilo provoz i v Mariánských Lázních v Hlavní ulici 280. Mnoho lidí z chebského okresu vyhledávalo jeho pomoc v Sokolově, proto se centrum rozšířilo o toto detašované pracoviště, aby to klienti neměli daleko.
Intervenční centrum má ze zákona povinnost kontaktovat oběť domácího násilí, která požádala o desetidenní vykázání násilníka. Při něm si násilník může uvědomit, jaké to je, když přijde o svůj komfort. Domácí násilí je totiž trestný čin.

„Poskytujeme psychologickou pomoc, první krizovou intervenci, právní poradenství a sociální pomoc,“ přiblížila sociální pracovnice centra Jitka Placková. „Spolupracujeme s dalšími organizacemi, s azylovými domy, s policií a tak dále,“ vyjmenovala.

Služby centra jsou pro klienty zdarma a jeho roční provoz přijde přibližně na čtyři miliony korun. Nastálo bude v Mariánských Lázních jeden pracovník, v týdnu podle bude potřeby přijíždět tým složený ze sociálního pracovníka a psychologa.

Slavnostního otevření se zúčastnil i náměstek hejtmana pro sociální věci a neziskové organizace Miloslav Čermák. „Jsem velmi rád, že se tady spustila takováto iniciativa, protože si myslím, že je to velmi potřebné. I vzhledem k tomu, že tento druh služeb je pro kraj nezbytný,“ řekl. „Náš kraj, jako jeden z mála v republice, čerpá finance na tyto služby a myslím si, že v souvislosti s krizí budou ještě potřebnější,“ řekl.

Mnohé rodiny pocítí dopad krize a pokud někdo ztratí zaměstnání, může být ze strany druhého z manželů vystaven nátlaku či psychickému týrání.
Pomoc se ale netýká jen mladších ročníků. Vedoucí sítě Intervenčních center Kateřina Štěpánková se setkala i s případy týrání seniorů. „Oběťmi jsou jak mladé rodiny, tak lidé středního věku i senioři,“ řekla. „Často teď řešíme problémy násilí na starších rodičích ze strany dospívajících dětí nebo už dětí nad padesát let,“ uvedla. „Máme případy, kdy jsou rodiče týráni vydíráním, protože děti chtějí peníze. Máme i takové, které se týkají majetku. Často třeba dochází k přepisu majetku a k slibu, že tam budou moci rodiče zůstat, po půl roce se situace změní a rodiny přistupují k takovým metodám, že zavírají vodu, netopí a snaží se rodiče z domácnosti vystrnadit, případně umístit v domově důchodců a získat jejich majetek,“ přiblížila.

„Jsme rádi, že nás kraj financuje, patříme mezi nejpodporovanější centra. Naše služba je totiž drahá, protože všichni pracovníci mají odborný výcvik. Poradenství v této problematice nelze poskytovat bez neustálého vzdělávání. Je to také psychicky náročné pro náš tým. A aby se u nás i naši klienti cítili dobře, je třeba centrum vybavit. Chceme sem ještě pořídit koutek pro děti, sedačku, je tu sociální zařízení pro klienty,“ sdělila.

„Vyřešit jejich problém není otázka deseti minut, ale je to na týdny či měsíce,“ doplnila. „Je to i o komunikaci s policií,“ připojil postřeh náměstek Čermák. „I jiné kraje se ptají, jak to u nás funguje. My informace o fungování netajíme, chceme je šířit dál. Naším úkolem je lidem pomoci,“ uvedl.
„Máme systém spolupráce s policií, který přebírají jiné kraje,“ poznamenala ještě Štěpánková. „Naše policie v kraji je trošku někde jinde, je skutečně blíž občanům a se svými preventivními akcemi jde mezi lidi. My zjišťujeme, že třeba volají děti na policii, když jsou svědky nějakého bití, ani senioři se nebojí obrátit na policii,“ uvedla Štěpánková. „Sami policisté říkají, že jsou rádi, když mohou lidem konkrétně s něčím pomoci, že to není jen o pokutách nebo nějakých represích.“

Autor: Nataša Šmatová

20.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Ilustrační foto.

Joker chystá Zahradní slavnost

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení