VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival dělá čest svému jménu

Mariánské Lázně - Opozdilci už se do Anglikánského kostela nedostali – plno bylo až ke vchodu

21.5.2009
SDÍLEJ:

Festival porozumění v Mariánských LázníchFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Festival porozumění opět láká do Mariánských Lázní. Stále více lidí se chce zapojit do akcí, kterých se účastní postižení i nepostižení. Vernisáží výstavy obrazů handicapovaných umělců opět provázela Bára Štěpánová. Tradičně u návštěvníků sklidila obrovský úspěch.

Festival porozumění by měl být příležitostí k vzájemnému setkávání lidí s postižením a bez postižení. Tím nejlepším prostředím je podle organizátorů to kulturní. „Právě tam se nejsnadněji mohou setkávat světy postižených a nepostižených lidí a tam jsou většinou lidé ochotni vzájemně se nejvíce přijímat a tolerovat,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů akce Josef Slowík.

„Kromě toho je to také oblast života, v níž jsou postižení lidé patrně nejméně handicapováni a nezaostávají tedy příliš za ostatními.“ Obrazy, které jsou k vidění na výstavě s názvem Ne ruka, to duše maluje, to jen potvrzují. Výtvarníci namalovali ústy a nohami to, co by jiní rukama nezvládli. „Až přijedu domů, zkusím něco třeba ústy také nakreslit,“ řekla Bára Štěpánová. „Ale pochybuji, že se mi to povede.“

Pořadatelé si také Báru Štěpánovou při festivalu chválí – podle nich patří mezi známé tváře, které se nepřijdou zviditelnit, ale opravdu umějí s postiženými mluvit. „Poprvé jsem se zúčastnila podobné akce ve Františkových Lázních, kam mě pozval současný chebský starosta Jan Svoboda,“ popisovala herečka. „Když program skončil, asi hodinu jsem brečela, protože to bylo strašně psychicky náročné. Ale pak to člověk začne brát tak, jak to je. Dnes vidím, jak je úžasné, co ti lidé dokáží. Mám pocit, že kdyby se mi něco stalo, tak to asi zabalím,“ řekla s nadsázkou. Kromě toho, že se Bára Štěpánová pravidelně zúčastňuje Festivalu porozumění, je patronkou dětského domova a má mnoho dalších charitativních aktivit. Podle jejích slov by se člověk měl charitě věnovat, když má to štěstí, že je zdravý.

Expozici mohou lidé vidět v mariánskolázeňském Anglikánském kostele. To, že je obrazy handicapovaných výtvarníků zájem, svědčil i fakt, že byl při vernisáži kostel plný tak, že ti, co přišli později, museli stát u vchodu.

„Je opravdu neuvěřitelné, co dokáží lidé namalovat a nepotřebují k tomu ruce,“ obdivovala Hana Svatková z Mariánských Lázní. „Nezbývá, než před nimi smeknout,“ dodala.

Čtvrtek 21. 5. 2009
9.00 Dramatická dílna divadelní hraní bez komentování… letos opět s Jaroslavem Duškem
ZŠ Úšovice, Školní nám. 472, Mariánské Lázně
19.00 Jentaktak s JAROSLAVEM DUŠKEM závěrečný festivalový večer s jihočeskou skupinou Jentaktak moderovaný známým hercem a mistrem jevištní improvizace – znovu plný malých i velkých překvapení…
Hudební klub NA RAMPĚ, Mariánské Lázně

Autor: Václava Simeonová

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V RÁMCI Geofyzikálního a vulkanologického setkání se lidé budou moci podívat i do štoly v Komorní hůrce.

Jak přesně vzniká zemětřesení? Dozvědí se lidé na setkání

Ilustrační foto.

Za nejmohutnějšími stromy

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Do UNESCO společně. Ale kdy?

Karlovy Vary - Už roky vyjíždějí členové vedení Karlových Varů do Evropy, aby s dalšími lázeňskými městy včetně Mariánských a Františkových Lázní dohodli a dokončili zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Den Českého lesa chystá ve Vesnickém muzeu ukázky tradičního zemědělství

Halže – Mlácení obilí cepem, naklepávání kosy nebo sečení uvidíte ve Vesnickém muzeu v Halži. To se totiž připravuje na tradiční Den českého lesa. Návštěvníky uvítá už tuto sobotu 23. září a akci zahájí v 10 hodin Trubači Kolowratových lesů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení