Ceny potravin letí strmě vzhůru. Odborníci míní, že po mléku a mléčných výrobcích přijde v horizontu několika měsíců na řadu i významné zdražení masa.
„Blíží se katastrofa,“ varuje Erich Kříž, který výrobně a obchodně pracuje s hovězím a vepřovým dobytkem. „V současné době je v celé Evropě výrazná nadprodukce vepřového masa. Už dnes jsou ceny prodeje v živé váze nižší než náklady. Zemědělci se proto nyní snaží svá zvířata co nejdříve prodat a to vede k obrovskému přesahu nabídky nad poptávkou. Zároveň se ruší nebo omezují chovy. Za půl roku bude naopak v Evropě jateční prase velice žádané a cena vepřového vyletí vzhůru. V souhrnu to bude i výsledek katastrofální dotační politiky EU. Na špatnou práci našich i bruselských úředníků tak doplatíme všichni. “

Zemědělci se obávají, že současná situace povede k likvidaci českých chovů. Už dnes některé zemědělské firmy uvažují o tom, že pověsí podnikání na hřebík.

„Až skončíme, tak se s velkou pravděpodobností na uvolněné místo na trhu natlačí holandské či dánské firmy, které to tu skoupí,“ míní jeden ze zemědělců na Chebsku, který si nepřál uvést své jméno. „Česká vesnice se změní ve výrobní zázemí zahraničních firem. Co to bude znamenat, si jistě dovede každý představit.“

Zemědělci státu vyčítají také to, že jim nevyjednal lepší podmínky, když Česká republika vstupovala do EU. „Například Poláci jsou na tom dnes mnohem lépe než my,“ míní Erich Kříž. „Také Německo pomohlo svým zemědělcům tím, že mají možnost prodávat jateční býky až ve stáří třiceti měsíců. Naši úředníci však zase zaspali, takže my je musíme nabízet na jatka už ve čtyřiadvaceti měsících a to je pro naše chovatele nevýhodné.“
Podle některých názorů nemají čeští zemědělci moc možností, jak současnou nepříznivou situaci ustát. „Buď si vytvořili rezervu například z rostlinné výroby nebo budou muset ušetřit jinde. To může znamenat třeba i propouštění zaměstnanců. V krajním případě jim nezbyde, než farmu prodat,“ vypočítává Kříž, který tvrdí, že si mnozí politici pletou zemědělství s průmyslem. Vybudovat uzavřený chov prasat nebo chovné stádo skotu však podle něj trvá i pět let.

Komentář k tomuto článku najdete zde: