Úředníci teď totiž musí mimo jiných administrativních záležitostí zajistit volební místnosti, naplnit volební komise a zajistit jejich proškolení.

Obvyklý kvap před volbami je tentokrát umocněn tím, že volby do Poslanecké sněmovny jsou předčasné. Jindy pohodlné termíny na vyřízení potřebné agendy jsou tak citelně zkráceny.

Například mezi ukončením delegací členů okrskových volebních komisí a prvním jejich zasedáním jsou jen dva pracovní dny.

„Politické strany už nabírají zájemce a případné náhradníky. Delegovat je mohou nejpozději do 10. října," upozornil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Volby jsou šance i na mimořádný přivýdělek pro řadu lidí. Některé strany totiž urputně shání své volební komisaře. Jedna z nich například nechala na zavedeném pracovním serveru zveřejnit inzerát, že hledá na tuto pozici brigádníky.

„Měl bych dostat třináct stovek hrubého, což je pro mne přijatelné," řekl Karel Hladký, osmnáctiletý gymnazista, který na nabídku chce kývnout.

Volit se letos bude podle seznamu místností v osvědčených prostorách, které nabízejí především školy nejrůznějšího typu.

Světlé výjimky tvoří několik hospod nebo hasičské zbrojnice.

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se budou letos konat 24. a 25. října. V posledních sněmovních volbách v Karlovarském kraji zvítězila ČSSD před ODS, TOP 09, KSČM a Věcmi veřejnými. Tyto strany překročily pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.

Ve volbách v roce 2010 kandidovalo v Karlovarském kraji celkem 193 zájemců o parlamentní křeslo. Mužů z toho bylo 146, žen 47.

Kolik jich bude letos, není v tuto chvíli jasné, kompletní kandidátky na krajský úřad do čtvrtečního večera totiž odevzdalo jen pět subjektů. Před třemi lety jich usilovalo o přízeň voličů sedmnáct.

Martin Polák