Nejistou budoucnost mají střední školy v Lokti, Chodově a Nejdku. Objevily se totiž na seznamu školských zařízení, kterým hrozí zavření. Nový dokument ke stabilizaci školství v Karlovarském kraji například navrhuje, že by se Střední průmyslová škola v Lokti měla sloučit se sokolovskou ISŠTE. Radnice v Lokti ale o žádném rušení školy nechce ani slyšet a zamýšlené kroky kategoricky odmítá.

„Když jsem slyšel, že se má loketská průmyslovka sloučit, myslel jsem si, že se změní na nějaké detašované pracoviště. Pak jsem ale zjistil, že definicí sloučení označuje kraj kompletní zrušení. A to se týká naší školy. Vůbec to ale nechápu. Proč se mají rušit tradiční školy, a ne ty, co tady rostou jako houby po dešti?" ptá se místostarosta Lokte Rudolf Flaška. „Já to považuji za naprostý diktát moci vůči městu Loket, kdy se navíc ani neberou v potaz potřeby regionu. My jsme zásadně proti. Také se nám nelíbí, že s koncepcí byly jen samé tajnosti, a když se dostala do médií, tak nastal rozruch. Já děkuji novinářům, že se o tom nebáli napsat," prohlásil starosta Lokte Zdeněk Bednář (TOP 09).

Se zavíráním školy nesouhlasí ani další loketský radní a krajský zastupitel Petr Zahradníček (TOP 09). „Podle mě je pravým důvodem pro zrušení loketské průmyslovky pouze snaha zaplnit betonové monstrum v Sokolově. ISŠTE má cílovou kapacitu 1200 žáků a tak se jim našich 241 náramně hodí. Přičtou si je ke svým 705 žákům a problém je vyřešený. Ale na úkor Lokte," vyjádřil svůj postoj Zahradníček. Stejně to vidí i Bednář.
„Ten betonový moloch se vůbec nemusel stavět. Bylo to chybné rozhodnutí již od začátku. A otevřeně říkám, že v tomto případě byly finanční prostředky z Evropské unie vynaloženy naprosto neefektivně," zdůraznil.

Podle náměstka hejtmana Karlovarského kraje Václava Sloupa (KSČM) ztratila loketská škola kdysi prestižní charakter průmyslové školy, neboť nevyučuje žádný obor z oblasti průmyslu, ale nabízí obory stavební, technické zařízení budov, informační technologie a informatika v ekonomice. „Tyto obory nabízí ISŠTE Sokolov, Střední odborná škola stavební v Karlových Varech a IT obory další čtyři školy zřizované krajem. Loketskou školu navštěvují čtyři žáci z Lokte, ostatní jsou ´studující turisté´, neboť z Karlových Varů dojíždí 28 žáků, ze Sokolova 61 žáků či z Chodova 24 žáků," uvedl Sloup s tím, že na škole působí 52,6 procenta kvalifikovaných učitelů. „To jest třetí nejhorší střední škola v kraji z pohledu kvalifikovanosti pedagogů," doplnil náměstek. „Studenty ve škole máme a pokud by kraj pořád nestrašil s jejím zavíráním, tak jsem si jistý, že by jich do Lokte jezdilo ještě více. Také učitelé chtějí vědět, že mají jisté zaměstnání. A už vůbec nesouhlasím s tím, že je škola špatná. V maturitách tady patří mezi nejlepší střední školy," oponoval Bednář.

A jaké jsou důvody ke změnám ve středním školství v kraji? Podle Sloupa je to pokračující pokles počtu žáků vstupujících do středního školství ze základních škol. Dále pak nízké a stále se snižující naplnění některých škol žáky či nedostatečná kvalifikace pedagogů některých středních škol.
Změny v krajském školství se mají dotknout také Střední odborné školy v Nejdku. Podle návrhu Václava Sloupa bude tato škola zřejmě rozdělena. „Technická část přejde do Střední průmyslové školy v Ostrově a část, která působí ve Staré Roli, se sloučí se Středním odborným učilištěm stravování a služeb v Karlových Varech," sdělil Sloup. To ale rozladilo starostu Nejdku Vladimíra Bendu (ČSSD). „Zatím jsem o ničem nebyl oficiálně informován. A bude to na delší diskuzi," uvedl. Poznamenal ale, že kraj je zřizovatelem středních škol, proto proti definitivnímu rozhodnutí radnice moc dělat nemůže. „Některým lidem v Nejdku se ale přesun a rozdělení školy líbit nebude," připustil protesty rodičů starosta.

Na seznamu ohrožených škol se objevilo také Gymnázium a obchodní akademie v Chodově. Jaká budoucnost školu čeká, by proto rád věděl starosta Chodova Josef Hora (HNHRM). „Na aktualizaci koncepce jsem se několikrát dotazoval na zasedání krajského zastupitelstva, ale bez konkrétní odpovědi. Na tento čtvrtek pozval radní pro školství pan Sloup zastupitelský klub HNHRM k projednání koncepce školství, respektive s jeho seznámením," sdělil Hora. „Tato škola je předmětem dalšího jednání, neboť ještě není jednoznačné rozhodnutí," poznamenal náměstek.

Ten dále uvedl, že dokument ke stabilizaci středního školství v kraji je pracovním materiálem, který byl projednán s řediteli dotčených škol a v současné době je diskutován v politických klubech zastupitelů, se starosty dotčených měst a s Hospodářskou komorou. „Po dopracování bude zřejmě v listopadu projednán Radou Karlovarského kraje a bude-li schválen, bude předložen v prosinci k projednání a schválení krajskému zastupitelstvu. Bude-li zastupiteli schválen, dojde k jeho realizaci k 30. červnu 2014," nastínil Sloup.