VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Mariánské Lázně usiluje o rozvod s Karlovarským krajem

Mariánskolázeňsko - Starostové obcí Mariánskolázeňska nevidí jako rozumné řešení, aby náleželi pod Plzeňský kraj. Finanční potíže to nevyřeší.

18.9.2009 18
SDÍLEJ:

Sraz historických motorových vozidel v sobotu 4. července v Mariánských LázníchFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Město Mariánské Lázně náleží k Plzeňskému kraji! Nejde o novinářskou kachnu. Tuto zprávu by se již zanedlouho mohli čtenáři dozvídat ze stránek novin. Představitelé lázeňského města o odtrhnutí od Karlovarského kraje vážně uvažují. Vedou je k tomu především finanční důvody. Raději by se připojili k Plzeňskému kraji.

K čemu by to bylo?

„Kraj je malý a má omezené možnosti,“ vysvětloval důvody starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. „Domníváme se, že je naše město na okraji zájmu.“ Podle něj to lze vidět například v systému přerozdělování dotací. Pozornost se podle starosty zaměřuje spíš na Karlovy Vary a Sokolov. „Na ostatní města kraj už ale nedohlédne.“ Starosta popisoval, že Karlovarský kraj schválí městu dotace jen na mizivé procento projektů. „Znepokojuje nás také politika současné krajské koalice, kdy si určitá zájmová skupina doktorů uzurpuje velkou částku na stavbu nové krajské mega nemocnice, kterou ale kraj vůbec nepotřebuje.“ Proto pak dochází ke škrtům v rozpracovaných projektech. „Jde například o studii terminálu nádraží Mariánské Lázně,“ uvedl. „Měli jsme hotový projekt i se stavebním povolením. Po pěti letech práce jsme ale najednou odsunutí a celá věc je najednou v nedohlednu.“ Připojit se k Plzeňskému kraji je podle něj nejlepší řešení.

Doufají ve změnu názoru

Opačný názor má Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje. Podle něj by šlo o nejhorší východisko jak pro občany Mariánských Lázní, tak pro Karlovarský kraj. „Doufám, že zvítězí zdravý rozum,“ sdělil. „Názory, které zazněly, a které jsou podle mne jen názory jedinců, snad brzy zaniknou.“ Nedomnívá se ani, že by byly Mariánské Lázně odstrkované. „Jde tam celá řada finančních prostředků, ale také se tam konalo například setkání evropských ministrů. A doufám, že se tam ještě mnoho akcí uskuteční.“

Chtějí svolat schůzku

Starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král by měl během nadcházejících čtrnácti dnů zjistit, kdy by se mohla uskutečnit schůzka s ostatními starosty Mariánskolázeňska. Ti se záměrem musejí souhlasit. Deník proto některé oslovil.

Co na to ostatní starostové?

„O tomto rozhodnutí slyším poprvé,“ překvapila redakce otázkou starostu Zádubu – Závišína Jiřího Nešpora. „Jsem překvapený, že se vedení města Mariánské Lázně k něčemu podobnému chystá. Ale tato věc je uzákoněná legislativou a řešení je samozřejmě na hejtmanovi Karlovarského kraje a soudu,“ dodal. Například Dagmar Strnadová, starostka Tří Seker, by byla raději, aby se stav neměnil. I přes to přiznala, že potíže jsou. „V obci Tři Sekery jsme lidově řečeno na konci světa a ze strany Karlovarského kraje jsou obce na Chebsku v oblasti dotací dosti opomíjené,“ uvedla. „Dokládá to příklad financování rekonstrukcí silnic druhé a třetí třídy, kdy většina peněz je investovaná do výstavby v okolí Sokolova a Karlových Varů.“ Na špatný stav silnic na Mariánskolázeňsku se podle jejího názoru zapomíná. Přejít ale pod Plzeňský kraj nevidí jako řešení. „Když svádíme boj o každou korunu s Karlovarským krajem, nevím, jak bychom obstáli v Plzeňském kraji.“

VÁCLAVA SIMEONOVÁ
MIROSLAV BRILLA

Autor: Václava Simeonová

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení