VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meteostanice radiaci zatím nezaznamenala

Cheb – Měří se tu radioaktivita? Tak zněly nejčastější dotazy návštěvníků, kteří zavítali v sobotu na den otevřených dveří v chebské meteorologické stanici u Podhradu. Radiaci tu však pozorovatelé počasí nezaznamenali

28.3.2011
SDÍLEJ:

Několik návštěvníků obdivovalo o víkendu meteorologické přístroje na chebské meteorologické stanici. Konal se tu den otevřených dveří. Foto: Deník: Jan Buriánek

Přístroje, které měří radiaci, nejsou majetkem Českého hydrometeorologického ústavu, ale Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. „My tu máme tyto přístroje pouze umístěné,“ řekl vedoucí meteorologické stanice Karel Sojka.

„Když by však radiace přesáhla určitou hranici, dostali bychom okamžitě z přístroje zprávu. To se však zatím nestalo,“ podotkl. Lidé se na radiaci ptali zejména kvůli mírné radiaci, která měla do Česka dorazit z Japonska. Ze všeho nejvíce lidi zaujala plechová nádoba se čtyřmi nádobami ve tvaru válce, který každou půlhodinu pískal. „Toto zařízení tu máme od loňského roku,“ řekl Sojka.

„Do tří kilometrů nahoru měří prostřední nádoba laserově směr a rychlost větru. Údaje se pak zaznamenávají do počítače. Akustické nádoby, které jsou okolo té prostřední, měří do tří kilometrů teplotu vzduchu v různých vrstvách,“ vysvětlil Karel Sojka. Akustické ´hrnce´ fungují na tom principu, že tepelné rozhraní mění frekvenci zvuku. Podle změny frekvence odraženého zvuku je přístroj schopný určit, v jaké výšce je jaká teplota. „Přístroj se začal používat namísto meteorologických balónů,“ upřesnil Sojka.

Návštěvníci byli získanými informacemi nadšení. „Moc se mi tu dnes líbilo,“ řekl František Šafář z Habartova. „Pokud bych měl říct, co se mi tu nejvíce líbilo, odpověděl bych, že všechno. Výklad mě velmi zaujal, stejně tak i prostředí, ve kterém se meteorologická stanice nachází. Je zajímavé, že se zde nachází i přístroj na měření radiace,“ doplnil. Mimo jiné si příchozí mohli prohlédnout i meteorologickou věž, kde se soustřeďují všechny informace z venkovních čidel a odkud se pak odesílají do Prahy.

Teploměry na měření teploty vzduchu jsou elektronické, pokud by však selhaly, jsou na stanici k dispozici i teploměry klasické. „Klasický rtuťový teploměr používáme v případě, že by selhala elektronika,“ uvedl Karel Sojka. „Máme tu i speciální lihový teploměr, kterým se měří minimální teplota vzduchu. Ten vydrží i teplotu minus čtyřicet stupňů.“

Den otevřených dveří na chebské meteorologické stanici zaujal mnoho příchozích. Ti se dozvěděli i například to, kdy byla v Chebu naměřena nejnižší nebo nejvyšší teplota a kdy se městem prohnal orkán.

„Podle zaznamenaných údajů naměřily teploměry nejnižší teplotu v roce 1969, a to –25, 5 °C,“ informoval vedoucí meteorologické stanice Karel Sojka. „Naopak největší horko bylo ve městě roku 1983, a to přesně 37 °C.“ Podle odborníků dokonce jeden náraz větru dosáhl v Chebu síly orkánu. „Opravdu přístroje v březnu roku 1990 naměřily náraz větru o rychlosti 33 m/s. Pokud tuto hodnotu převedeme na kilometry za hodinu, dostaneme více než 118 km/h,“ upřesnil Sojka.

Všechny návštěvníky prohlídka areálu meteorologické stanice nadchla. „Vyprávění o historii této stanice mě velice zaujalo,“ řekl jeden z návštěvníků, Ladislav Mag z Chebu. „Nejvíce mě zaujal zvukový měřič větru a teploty. A ohromilo mě, že se tu nacházejí i přístroje, které měří radioaktivitu, to jsem netušil,“ dodal. V rámci dne otevřených dveří si návštěvníci mohli prohlédnout například měřič oblačnosti, měřiče rychlosti větru, srážkoměry anebo půdní teploměry.

Den otevřených dveří se koná vždy jednou za dva roky u příležitosti Světového meteorologického dne. Ten připadá na 23. března. Letos byl součástí oslav dne otevřených dveří i Světový den vody. Jeho hlavním cílem je pořádání osvětových akcí, které mají širokou veřejnost informovat o důležitosti pitné vody.

Autor: Jan Buriánek

28.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení