VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi žádanými věcmi převažuje porcelán

Cheb -  Prodavačka ´veteše´má své zaměstnání ráda. Lidé k ní chodí se starými, nepotřebnými věcmi a ona se stará o to, aby se dostaly k zájemcům.

10.4.2015
SDÍLEJ:

ALICE ZADINOVÁ z bazárku na chebském náměstí pomáhá lidem prodat nejrůznější nepotřebné věci. Mezi artefakty je nejvíce porcelánových souprav, sošek a hodin. Foto: Foto: Deník/Jan Buriánek

Oživit a otevřít zaniklý obchod na chebském náměstí. To byl hlavní cíl prodavačky Alice Zadinové z Chebu. Ta se před třemi lety rozhodla, že z prázdného obchůdku přímo v budově historického Špalíčku vytvoří malý bazar starého a nepoužívaného zboží. Dodnes ji navštěvují lidé a nechávají jí v obchůdku věci do takzvaného komisního prodeje. Mezi nimi se nacházejí nejen staré hrnky a porcelán, ale například i hodiny. Jak se v obchůdku cítí a jaké zvláštní zážitky už má za sebou, i o tom se rozpovídala s Deníkem.

Jak vás vůbec napadlo otevřít podobný bazar na chebském náměstí?

Bylo to jednoduché. Bylo zde prázdné místo a nic podobného se na chebském náměstí nenacházelo. Tak jsem si řekla, že to zkusím. Navíc mi přišlo zajímavé mít obchůdek s nepoužívanými věcmi s chebskými motivy.

Když se však člověk po místnosti rozhlédne, mnoho chebských motivů neuvidí…

Protože jsem časem začala do obchůdku brát i staré a opotřebované věci jakéhokoliv druhu. Měla jsem jednu podmínku, produkt musel mít šanci zaujmout nejen mne, ale také kolem chodící turisty a návštěvníky.

Na jakém principu vaše práce funguje?

Lidé přijdou se zajímavou a starou, nepotřebnou věcí, vystavíme společnou smlouvu o komisním prodeji, a jakmile se mi výrobek povede prodat, dostanou lidé částku, kterou si stanovili.

Mezi všemi artefakty tu je k vidění především hodně porcelánu…

Ano, ten převažuje. Jsou tu hrnky, lampy, korbele, obrazy, hodiny, fotoaparáty, keramika, skleničky anebo i staré šachy. Do obchůdku chodí v současnosti hodně lidí, kteří nemají dostatek finančních prostředků a potřebují nějakou malou finanční pomoc. Přinesou mi například sochu, nasadí si cenu a následně se jen čeká, kdy se prodá.

Máte s tímto obchodem i nějaké nevšední zážitky?

Těch by byla spousta. V první řadě musím říct, že mi sem lidé donesli opravdu velmi zajímavé věci, o kterých jsem ani netušila, že existují. Je pěkné vidět, že si nějaký historický předmět odnese jiný člověk, a víte, že mu udělal velkou radost. Stalo se mi také několikrát, že mi sem některý občan Chebu donesl svícen a za půl roku přišel jiný člověk s podobným svícnem. Když jsem je však nakonec dala k sobě, byly totožné. Je zajímavé zažívat tyto situace.

Je ve vašem obchůdku něco, o co je nebývalý zájem?

Největší zájem je jako vždy o porcelán, který následují korbele, hodiny a také obrazy. Nejsou tu jen starožitné věci, ale spousta dalších dekorativních předmětů. Lidé zde mohli spatřit například spoustu obrazů od malíře Stanislava Kadlece. Na mnohých z nich jsou k vidění i objekty města Chebu, jako je Špalíček, chebský hrad a podobně.

Kteří lidé k vám zavítají nejčastěji?

Asi nejméně se v mém obchůdku vyskytují mladí lidé. Mnohem více si zde nakupují turisté z nejrůznějších zemí, ale v mnohem větší míře i Češi, kteří mají zálibu v takových starých věcech a mají touhu vlastnit něco podobného u sebe doma. Hodně se snažím, abych tu měla více dekorativních předmětů, protože o ty bývá pokaždé velký zájem. Původně jsem chtěla, aby zde lidé nalezli spoustu nepotřebných věcí s tematikou Chebu. Těch se však ve finále nenashromáždilo tolik, jako jsem očekávala. Proto jsem začala přijímat veškeré nepotřebné věci.

Autor: Jan Buriánek

10.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení