VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Širš přivezl do chebského regionu unikát maketu Ďáblovy bible

Chebsko -Codex Gigas? Na prohlédnutí její makety mají lidé měsíc

14.5.2011
SDÍLEJ:

S ĎÁBLOVOU BIBLÍ! Miroslav Širš (vlevo) s mistrem knihařem ze Žamberka, který maketu Codexu Gigas vyrobil. Foto: Foto: Archív M. Širše

Překladatel a zakladatel občanského sdružení Školy pro Afriku Miroslav Širš do regionu přiváží maketu Codexu Gigas - největší knihy na světě. V Karlovarském kraji by mohla zůstat minimálně do 12. června.

V ašském muzeu začala výstava Ďáblova bible - Codex Gigas a tajemní Makondové. Jak jste se vlastně k Ďáblově bibli dostal?

K Ďáblově bibli jsem se dostal přes 'své' řezbářské mistry Makondy z Tanzánie. Na mé výstavě v Brně mě oslovil člověk z knihařské branže. Firma, ve které pracuje, vydala knihu „Poselství dřeva“, která nádherně dokumentuje historii řezbářského řemesla v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Knihu jsem odvezl přes půl zeměkoule do naší řezbářské školy v Chikundi v jižní Tanzánii.
Protože se jedná o zajímavou konfrontaci řezbářského umění z Afriky a Čech a Moravy, dostal jsem následně nabídku od knihařské firmy, která spolupracuje s mistrem knihařem Jiřím Foglem, tvůrcem makety Codexu Gigas, na společnou výstavu ve Žďáru nad Sázavou, kde jsem poprvé vystavoval své řezbářské skvosty z Tanzánie společně s maketou Codexu Gigas. Na vernisáž přišlo neuvěřitelných 400 lidí a výstava se stala druhou nejnavštěvovanější v historii města.

Vysvětlete laikům, mají se knihy bát?

Bát se jí nemusejí, bible je opředena krásným mýtem o svém stvoření, podle něhož prý vznikla přes noc v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi z pera mnicha Heřmana, který ďábla v bibli vyobrazil jako díky za jeho pomoc při psaní knihy. V tehdejší době byla považována za jeden ze sedmi divů světa.

Budou ji moci lidé vidět ještě někde?
Možná v INGO Casinu Františkovy Lázně. Tam mi pomohli například financováním příjezdu makondovského řezbáře Thobiase Lichandy. Vždy, když jedu do Afriky, tak mi pro místní s sebou něco dají, jako například fotbalové míče. Stejně tak je srdeční záležitostí také Aš. První výstavu jsem měl totiž právě tam. Pamatuji si, jak bylo vše spontánní. Na vernisáž mi tehdy přišlo hodně přes sto návštěvníků. Když jsem teď měl možnost někomu výstavu této zajímavosti nabídnout, byla Aš jasnou volbou.

Mnozí lidé vás znají především v souvislosti s originálními exotickými výrobky…
Jde o výrobky z přírodních materiálů, jako dřevo, bambus, kámen a podobně, které prodávám ve svém obchodu IMPALA na pěší zóně ve Františkových Lázních (www.impala-gallery.com). Od samého počátku založení Impaly v roce 1998 totiž podporuji domorodé umělce zejména z Afriky - řezbáře, malíře, kameníky. Také ve Františkových Lázních pořádám etnofesty Muli Bwanji, jehož osmý ročník se uskuteční 17. června. Letos třeba také koncem května přijede malíř Bawuni Juma Mrope, který maluje stylem Tingatinga a bude své umění ukazovat u mě v obchodě, na pěší zóně a na akcích v místním přírodním divadle.

Autor: Václava Simeonová

14.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení