Zatoulaný netopýr vyděsil obyvatelku ašské Karlovy ulice. Spletl si panelák s jeskyní.

„V noci asi v půl druhé přiběhla za mnou moje žena, že má v pokoji netopýra,“ uvedl Stanislav Zelina. „Myslel jsem, že se jí něco zdálo, ale netopýr tam opravdu byl a druhý ještě i v kuchyni. Zřejmě při revitalizaci Mikulášského vrchu se narušila či zrušila hnízdiště netopýrů, která tam byla již v 70. letech. A netopýrům nezbývá nic jiného, než si najít jiné hnízdiště,“ poznamenal. „Když to manželka říkala před domem, tak se dozvěděla, že v jednom bytě na Hlavní ulici jich bylo 36 a pěkně tam znečistili pokoj,“ řekl.

„Výskyt netopýra v bytech panelových domů v okolí Mikulášského vrchu s určitostí nesouvisí se stavebními pracemi v této lokalitě,“ reagoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „V loňském roce, kdy se na Mikulášském vrchu ještě nepracovalo, bylo zaznamenáno rovněž několik případů, také například v Karlově ulici, kde měla jedna paní v bytě více než 100 těchto létajících savců. Je to v tomto ročním období jev zcela běžný,“ informoval.

„Jak jsem byl poučen studiem dostupné literatury, během srpna se totiž mláďata netopýrů osamostatňují, nejsou tak zdatná a objevují se na místech, kam by se dospělý jedinec nezatoulal. Mláďata většinou zalétávají do bytů v panelových domech, které jim připomínají skalní stěnu a okna otvor do jeskyně. Když najdou vhodnou štěrbinu, tak se tam usadí. Ale nezůstávají zde dlouho, protože v této době se přemisťují do zimovišť. Je zřejmé, že tomuto chování nelze nijak zabránit, proto nemohou být činěna ani žádná účinná opatření,“ doplnil mluvčí.

„Netopýři obecně přicházejí o své přirozené úkryty ve štěrbinách stromů,“ uvedla Dagmar Zieglerová z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). „Jestliže vám občas za letních nocí netopýr vlétne do bytu, pak jde s velkou pravděpodobností o nezkušené mládě, které se učí létat, vyhledávat úkryty, či o netopýra, který prchal před nějakým predátorem. Nezvaného návštěvníka se nejsnáze zbavíte tím, že otevřete okno dokořán, necháte jen malé světlo nebo zhasnete a necháte netopýra odlétnout. Chvíli mu to může trvat, ale vyhánění hadrem či koštětem ho vyděsí a netopýr pak v panice může zalétnout do míst, odkud se jen těžko dostane,“ pokračovala Zieglerová. „Pokud se ale v bytě usadí netopýrů víc, je lepší zavolat nějakou záchrannou stanici, jejíž pracovníci netopýry odstraní. Ne, že by byli tito savci nějak nebezpeční, ale přece jen dokážou byt pěkně znečistit,“ poznamenala.

Někdy se mohou lidé setkat s netopýrem vysláblým nebo zraněným. Většina zranění je způsobena nárazem do překážky nebo kočkou, zesláblí netopýři bývají nalézáni při nepříznivém počasí, kdy si nemohou nalovit dostatek potravy nebo při nedobrovolném probuzení ze zimního spánku. Rozhodně nelze předpokládat, že zraněný nebo vyčerpaný netopýr rovná se vzteklý netopýr. Pokud by v této souvislosti bylo nutné s netopýrem manipulovat, například přenést ho z komunikace či z dosahu šelem, není vhodné tak činit holýma rukama.

Kousání netopýra v takové situaci je přirozenou reakcí, projevem strachu nebo bolesti a jeho jediným účinným způsobem obrany.
Pokud by přece jen k pokousání netopýrem došlo, je samozřejmě na místě návštěva lékaře.