Gramofon z roku 1946, přehrávač starý čtyřicet let nebo telefon z dvacátých let minulého století, to vše mohou vidět návštěvníci unikátní interaktivní výstavy Muzea spotřebičů. Ta zavítala také do Chebu.

V prostorách chebského obchodního centra Dragoun mohou návštěvníci obdivovat více než stovku exponátů. Putovní výstava Muzeum spotřebičů mapuje vývoj elektrického zařízení od počátku minulého století do současnosti. „Vznik výstavy se datuje na rok 2008,“ informovala manažerka projektu Jitka Šimková. „První výstava se uskutečnila na počátku minulého roku na letišti Ruzyně.“

Karlovarský kraj je vůbec nejhorší ve zpětném odběru v rámci celé republiky. „Vím, jaké množství elektrospotřebičů máme každý z nás doma. Ty staré výrobky by měly skončit ve sběrných dvorech,“ řekl na slavnostní vernisáži starosta Chebu Pavel Vanoušek.

K vidění bude do konce června téměř stovka spotřebičů, z nich si mnohé zaslouží velkou pozornost. „Byli jsme překvapeni, kolik krásných kousků se nám sešlo a přišlo nám líto nechat je zrecyklovat, nebo bez užitku nechat chátrat ve skladu,“ vysvětlila Jitka Šimková. „Důležité je však uvědomit si, že pokud by se jejich majitelé nezachovali ekologicky a nedonesli je na sběrný dvůr, historické exponáty by skončily na skládce či ve spalovně,“ dodala.

„Musím říct, že je tady opravdu spousta zajímavých kousků,“ řekl Václav Navrátil z Chebu. „Takový gramofon jsme měli doma, když jsem byl malý. Člověku se při pohledu na starou televizi vrací vzpomínky. Dokonce jsem zavzpomínal na náš první magnetofon. Dívala se na to i má vnoučata a u některých spotřebičů vůbec netušila, o jakou věc se jedná a k čemu sloužila.“

Výstavu slavnostně zahájili zástupci neziskové společnosti Asekol, která organizuje sběr elektroodpadu, starosta Chebu Pavel Vanoušek, chebský místostarosta Tomáš Linda a radní Karlovarského kraje pro životní prostředí Jaroslav Bradáč.