Velkolepě pojatá výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba začala minulý týden v Praze. Do projektu se rovněž zapojila valdštejnská města Jičín, Frýdlant, Mnichovo Hradiště a také Cheb. S ředitelkou Krajského muzea PhDr. Evou Dittertovou (na snímku) jsme hovořili o tomto kulturním počinu roku.

Můžete nám sdělit pocity ze zahájení výstavy ?
Zahájení se konalo ve Valdštejnské zahradě, nechyběl nám v Chebu dobře známý Albrecht z Valdštejna se svojí družinou. Po slavnostních projevech, ohňostroji a občerstvení následovala prohlídka výstavy ve Valdštejnské jízdárně. Na výstavě je soustředěno z našich muzeí , hradů a zámků a ze zahraničí přes 600 exponátů, některé předměty jsou skutečně unikátní . A mezi nimi samozřejmě nechybí ani zápůjčky z Chebu. Byl to příjemný pocit, že sbírky chebského muzea zaujímají čestná místa v umístění ve výstavě. A také mě těší, že jsme rovnocennými partnery velkých institucí (Národní muzeum, Vojenský historický ústav) při tak prestižní kulturní události roku, jakou výstava bezesporu je. Věřím, že tak podobně to budou cítit i chebští návštěvníci pražské výstavy .

Upřesníte , jak se na výstavě Cheb podílí? Říká se, že jste nedovolila zapůjčit do Prahy Valdštejnova koně ?
Naše muzeum patří vedle zahraničních partnerů k jednomu z nejdůležitějších vystavovatelů , nejen počtem, ale i unikátností exponátů. Zapůjčili jsme 39 předmětů, které naši návštěvníci znají, jsou vystaveny ve stálé expozici v chebském muzeu. Jako například Valdštejnovy boty, kord, límec, ostruhy, dva portréty, cestovní truhlu, předměty osobní potřeby, zobrazení zavraždění a řadu dalších. Valdštejnův kůň skutečně do Prahy necestoval, je s ním počítáno pro chebské akce. Záměrem je upozornit také na chebské výstavy, proto jsme nemohli takové návštěvnické lákadlo zapůjčit. Dalším důvodem je i náročný transport a vystavení v jiných klimatických podmínkách, než jsou zde v Chebu, na které je kůň zvyklý.

Co zajímavého můžete nabídnout tedy zde v Chebu ?
My připravujeme na úterý 20. listopadu večer s Albrechtem. V 17 hodin otevřeme výstavu ukrajinského malíře (který bude přítomen) Michaila Ščigola A. V. E. Valdštejn aneb Barokní sny Albrechta Václava Eusebia. Další výstava zahájí v prostorách stálé expozice, právě v těch místech, které jsou nyní zčásti prázdné, která se věnuje historickým událostem kolem smrti Albrechta z Valdštejna. Expozice bude zaměřena na reflexi Valdštejnovy osobnosti v 19. a 20. století v chebském prostředí. Vůbec poprvé zde bude věnován prostor vzniku a utváření valdštejnské tradice v Chebu. Výstava vyvrcholí ve Valdštejnské obrazárně, kde budou návštěvníkům prostřednictvím krátkých exkurzí přiblíženy hlavní životní mezníky ve Valdštejnově životě. V průběhu večera se stanou kmotry knihy, kterou k této události vydáváme, předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka společně se starostou Chebu a hejtmanem Karlovarského kraje. Vedle Prahy je Cheb jediným městem, které pořádá výstavy k poctě Albrechta z Valdštejna.

Únorem vaše valdštejnské aktivity nekončí… ?
Chebské muzeum je zčásti bráno jako Valdštejnovo muzeum, sídlíme v domě, ve kterém byl v roce 1634 zavražděn, tedy my ani nemůžeme stát stranou. O spolupráci nás požádalo Zámecké muzeum z Chemnitz, kde se bude v příštím roce konat konference a výstava ke třicetileté válce, dále již dnes přemýšlíme společně s městem Cheb o programu Valdštejnských her v roce 2008. Také zvažujeme ještě uspořádat na konci výstav přednášku, návštěvu nám také na únor přislíbila paní hraběnka Valdštejnová.