VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na chebské dvory a dvorky vtrhne umění. Už podesáté!

Cheb - Oblíbený festival pod širým nebem vypukne už ve středu 6. června zahraje MIG 21

2.6.2012
SDÍLEJ:

Chebské dvorky 2009Foto: Foto: Jiří Pabouček

Výstavy, koncerty, projekce, výtvarné dílny, divadla … To a mnoho dalšího přinese i jubilejní desátý ročník Chebských dvorků. Galerie 4 také tentokrát nachystala několik novinek. A do festivalu pod širým nebem, díky kterému ožije většina dvorů a dvorků v historickém centru Chebu, zbývá už jen necelý týden.

Slavnostní zahájení se uskuteční ve středu 6. června, kdy v 19 hodin na dvorku číslo 11 (v rokli u Západočeského divadla) zahraje MIG 21. Většina festivalové kulturní nabídky je zdarma, včetně výstav, které začnou každý den v 10 hodin a potrvají do 17.30 hodin. Program bude ale pokračovat i ve večerních hodinách na centrálním dvorku číslo 11, od 22.30 hodin pak budou nachystané Afterpárty v režii chebského hudebního klubu Jazz Rock Café.

Návštěvníci se mohou těšit například na nové dílny, ale také i promítání filmu Trafačka: Chrám svobody.

„Desátý ročník Chebských dvorků bude opět probíhat na 25 dvorcích," uvedl Zbyněk Illek, ředitel pořádající Galerie 4. Dvorky jsou označeny čísly od 1 do 22, některé jsou ale rozdělené na více částí. „Rozsah dvorků je přibližně stejný jako v předcházejících letech," vysvětlil ředitel s tím, že kapacita je daná. I tentokrát do měst dorazí přes stovku vystavujících a účinkujících, a to nejen z regionu, ale celé České republiky, Slovenska, Německa, ale také z Anglie a Finska.

„Letošní novinkou bude například projekce velmi inspirativního filmu Trafačka: Chrám svobody, který vznikal šest let. Film popisuje postupný vznik a zánik alternativního kulturního centra v Praze v bývalé trafostanici, sdružujícího umělce, jako je Point, Nepraš, Cimala nebo Roman Týc. „K filmu se uskuteční také výstava a přijede i režisér snímku," podotkl Zbyněk Illek.

Kromě snímku Trafačka bude připravená také řada dalších zajímavých projekcí. K vidění budou filmy z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a FAMU z Prahy, Filmové akademie Miroslava Ondříčka z Písku a projekce alternativních filmů londýnské scény.

Mezi velmi zajímavé práce budou patřit podle ředitele Illka také fotografie Vladimíra Bruntona na dvorku číslo 14. „Své snímky tvoří zvláštní technologií na ruční japonský papír, což bude lahůdka pro znalce fotografie," popisoval.

Součástí festivalu jsou také výtvarné dílny, které jsou určené pro školy, ale i dospělé. I zde jsou připravené novinky.

„V letošním roce je nachystaná dílna drátkování, enkaustiky, Ukaž, co umíš, kterou povedou studenti z karlovarské průmyslové školy, malířská dílna, kterou povede chebský kronikář Jindřich Turek," popisoval Zbyněk Illek. „Velmi oblíbený je také Ateliér Mistrů a letošní novinkou bude dílna airbrushe."

Organizátoři dávají stejně jako v minulých letech prostor nejen jednotlivcům, ale i kolektivům.

„A to malířským a fotografickým klubům, ale i školám. Klasicky se setkáme s prezentací Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy-Zámeček z Plzně a jejím fotografickým oborem, ale i se Střední průmyslovou školou keramickou Karlovy Vary, s gymnáziem Cheb a Mariánské Lázně, které spolupracuje s Keplerovým gymnáziem z Weidenu. I proto tyto dvě školy připravují společný projekt. Ani letos nebude chybět gymnázium z Kulmbachu," vyjmenoval ředitel.

Na Chebských dvorcích budou vystavovat fotokluby ze Sokolova, Rokycan a malířský klub z Mariánských Lázní. A protože tentokrát 'dvorky' nekolidují s divadelním festivalem, nouze nebude ani o divadelní představení, a to třeba novinky z dílny Buchet a loutek a UMSKUPu.

Nejen ženy pak jistě zaujme ukázka české nezávislé designové tvorby.

A protože se většina festivalu odehrává pod širým nebem, je pro akci důležité počasí. „Máme připravené alternativní prostory, a to jak pro výstavy, tak i koncerty a divadla," uvedl Zbyněk Illek s tím, že se při špatném počasí návštěvníci včas dozvědí, kam se program přesouvá.

Autor: Václava Simeonová

2.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
„Horvy“ úřadoval v lékárně
23

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Prestiž politice mohou vrátit pouze politici, kteří nebudou lidem lhát

Karlovarský kraj - /ROZHOVOR/ V politice je nováčkem a rovnou se stal lídrem strany Realisté do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za Karlovarský kraj. Co Tomáše Ševčíka vedlo vstoupit do politiky?

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Sokolov – Smrt není strašná. Strašné jsou jen myšlenky o ní. I takový citát mohli vidět účastníci víkendové benefiční 24hodinové akce v Sokolově na podporu Domácího hospice Motýl.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Vystavili houby u rozhledny

Cheb - Které houby jsou ještě jedlé a které už není vhodné na podzim sbírat?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení