Cheb – Je možné půjčit si knihu a skončit u soudu? Ano, pokud ji čtenář nevrátí. Po letech se chebská knihovna rozhodla řešit problémy s dlužníky, kteří se nemají k vrácení knih nebo zaplacení poplatků.

Případy už řeší advokát

„U našeho nového advokáta máme už jednadvacet takových případů,“ potvrdila vedoucí chebské městské knihovny Marie Mudrová. „Dalších dvacet připravujeme k odeslání.“
I když jsou po třech letech upomínky promlčené, u půjčených knih to neplatí. „Ten, kdo si je vědom toho, že má u nás problém, má ještě poslední šanci přijít záležitost vyřešit.“

Někteří shovívavost zneužívali

Zapomnětliví či nezodpovědní čtenáři, kteří se o své nezaplacené pohledávky nestarají, se mohou dost divit. V případě, že knihovna věc postoupí dál, částka se ještě navýší. Podle vedoucí byli knihovníci v uplynulých letech benevolentní. „Někteří toho zneužívali,“ vysvětlila.

Deset let

Jak už před časem Marie Mudrová uvedla, některé knihy neviděli už deset let. Tak dlouho odolávají někteří čtenáři tlaku knihovny na jejich vrácení. Mnozí si neuvědomují, jaké škody tak mohou knihovně způsobit.

Nebát se

Vedoucí proto radí, aby lidé přicházeli hned, jak zjistí, že knihu třeba ztratili nebo nemají zrovna na zaplacení.
„Problémy člověk musí řešit. S dlužníky se můžeme domluvit, že knížku seženou třeba v antikvariátech. Co se týká větších plateb, není problém dojednat splátky.“

Mnozí souhlasí

„Takový přístup vnímám pozitivně,“ řekla jednadvacetiletá vysokoškolačka Tereza z Chebu. „Vzhledem k tomu, že studuji, mám přístup také do pražské knihovny. A musím říct, že naše chebská knihovna je úplně zlatá. Bohužel ale věřím tomu, že toho lidé zneužívali.“