VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na místo v domovech seniorů čeká na 150 lidí

Karlovarský kraj - Zajistit dostatek míst v domovech pro seniory a co nejvíce zkrátit čekací dobu. To je přání mnoha regionálních komunálních politiků. Na místo v sociálním zařízení tohoto typu čeká v Karlovarském kraji odhadem kolem 150 lidí. Z dat, která má Karlovarský kraj k dispozici, je pak čekací doba pro umístění v rozmezí tří až šesti měsíců.

30.11.2016
SDÍLEJ:

Domov důchodců v Karlových Varech - Staré Roli.Foto: Foto Deník mel

„Karlovarský kraj zřizuje celkem 7 domovů pro seniory (příspěvkové organizace), v rámci celého Karlovarského kraje je pak kolem 16 domovů pro seniory. Senioři v rámci celého Karlovarského kraje mohou využívat celkovou kapacitu 808 lůžek. Dále je v kraji vysoce rozvětvená síť terénních sociálních služeb typu pečovatelské služby a služby osobní asistence. Tyto služby nabízejí svoji pomoc až přibližně 2100 osobám v terénu. Kraj právě prosazuje a snaží se rozvíjet zejména terénní a ambulantní služby před službami pobytovými. Tento trend zrcadlí i názor a přání seniorů, kteří si přejí žít ve své domácnosti, ve svém prostředí a využívat sociálních služeb, které za nimi do jejich domovů přijdou," informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Vyřešit problém s nedostatkem míst pro seniory se už řadu let snaží například krajské město Karlovy Vary.

V příštím roce má konečně začít rekonstrukce Domova důchodců ve Staré Roli, čímž zvýší komfort života zdejších seniorů a také zvýší kapacitu lůžek. Těch přibude 40. Až dosud je jich zde pouze jednadvacet. Celá rekonstrukce se bude konat za provozu, a zdejší obyvatelé se jinam stěhovat nemusejí. Magistrát za ni z rozpočtu zaplatí 55 milionů, v tom letošním má na přípravu této stavby připraveno deset milionů. „Územní rozhodnutí už máme připravené a nyní pracujeme na stavebním povolení. Připravení všech podkladů a vypsání výběrového řízení chceme stihnout do konce letošního roku," uvedl náměstek primátora Čestmír Bruštík. Celá rekonstrukce domova pro důchodce bude zahájena stavbou nové části, pak přijde na řadu zbylý objekt. „Když vše půjde dobře, práce by měly být dokončeny v roce 2018," doplnil náměstek Bruštík.

Seniorů v Karlovarském kraji rychle přibývá, jen za posledních deset let se podíl lidí nad 65 let na obyvatelstvu zvýšil z 12,6 na 17,5 procenta v roce 2014. V roce 2050 podle předpokladů Českého statistického úřadu (ČSÚ) budou tvořit třetinu obyvatel.

Podíl seniorů v Karlovarském kraji je nejvyšší na Karlovarsku, kde tvoří 18,5 procenta. Naopak relativně nejmladší je Sokolovsko, kde lidé nad 65 let tvoří 16,5 procenta. Na Chebsku je to 17,1 procenta.

Autor: Vladimír Meluzín

30.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
„Horvy“ úřadoval v lékárně
23

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Prestiž politice mohou vrátit pouze politici, kteří nebudou lidem lhát

Karlovarský kraj - /ROZHOVOR/ V politice je nováčkem a rovnou se stal lídrem strany Realisté do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za Karlovarský kraj. Co Tomáše Ševčíka vedlo vstoupit do politiky?

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Sokolov – Smrt není strašná. Strašné jsou jen myšlenky o ní. I takový citát mohli vidět účastníci víkendové benefiční 24hodinové akce v Sokolově na podporu Domácího hospice Motýl.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Vystavili houby u rozhledny

Cheb - Které houby jsou ještě jedlé a které už není vhodné na podzim sbírat?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení