VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Soosu se rozšíří parkoviště

Františkovy Lázně - Národní přírodní rezervace získá v budoucnu i své vlastní infocentrum pro návštěvníky.

27.9.2015
SDÍLEJ:

Přírodní rezervace SOOS u Františkových LázníFoto: DENÍK/ Jan Buriánek

Nedostačující kapacita parkoviště u národní přírodní rezervace Soos se stane minulostí. Během léta se řadu let běžně stávalo, že u rezervace nemohla zaparkovat všechna auta, a musela stát na silnici vedoucí do Nového Drahova. Správce rezervace Karel Brož proto považuje rozšíření parkoviště za jednu z priorit.

„Zvětšení plochy parkoviště je zde nutností, protože během otevírací sezony se nám stalo, že lidé neměli kde zaparkovat a blokovali pak příjezdovou komunikaci z Nového Drahova," popsal správce rezervace Karel Brož.

Rezervaci Soos ročně navštěvuje více než 50 tisíc hostů a právě přes léto je nápor na parkovací místa největší.

Dosluhovat začíná i čistička odpadních vod, která se v rezervaci nachází, a proto se bude rozšiřovat i ona.

„Město Františkovy Lázně zadalo jednomu z místních architektů studii proveditelnosti rozšíření parkoviště a teprve až podle této schválené studie se pak následně bude pokračovat dále," upřesnil správce rezervace Brož s tím, že úpravy se vytvoří tehdy, až bude schválena dotace.

Kromě většího parkoviště se v rezervaci plánuje také zřízení infocentra anebo úschovny kol. To proto, že kolem rezervace povede v budoucnu jedna z hlavních cyklotras.

V těchto dnech se v rezervaci pracuje také na výměně povalového chodníku, který už dosluhoval, a tak se návštěvníci budou procházet po chodníku novém, celý by měl být dokončen do konce tohoto roku.

Rezervace Soos vznikla přibližně před deseti tisíci lety na dně tehdy vysychajícího jezera. V současné době tu lidé mohou spatřit projevy přirozeného odplyňování zemského pláště ve formě vývěrů minerálních pramenů a výdechů oxidu uhličitého CO2. Plyn probublává na zemský povrch z mnohakilometrových hloubek. V podzemí se mnohdy mísí s vodou a mění se ve slabou kyselinu uhličitou, ve které se rozpouští různé prvky z podzemí. Na povrchu tak následně vyvěrají minerální vody s léčivými účinky.

„Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou vodu. Dnes zde turisté najdou evropskou raritu, takzvaný křemelinový štít, což je nahromaděná křemelina ze schránek jezerních řas rozsivek, usazených na dně jezera. Je to 'měsíční' krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí," popsal správce rezervace Karel Brož.

Autor: Jan Buriánek

27.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatý Vavřinec a svatý Florián (na snímku) už visí ve věži se zvonem Jan Vilém.

Vydejte se do věže za novými zvony

Ilustrační foto.

Kniha „Stíny nad Krušnými horami“ doputovala na Boží Dar

VIDEO: Policie zasahuje. Drogy, kam se podíváš

Karlovy Vary – Osm případů týkající se drogové kriminality během minulého týdne řešili a stále řeší policisté z Karlovarského kraje.

Psí útulek dostal konečně potřebné zázemí

Sokolov – Veterinární ošetřovna, místnost pro psy po operaci, ale i zázemí pro zaměstnance a návštěvníky v podobě přijímací místnosti.

Z Varů do Mariánek se až do listopadu vlakem nesvezete

Karlovy Vary – Nepřetržitá traťová výluka mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi je prodloužena až do 10. listopadu.

OBRAZEM: Hrad byl plný vína a chutných dobrot

Seeberg – V pořadí již 3. ročník Festivalu vína se o víkendu uskutečnil na hradě Seeberg u Františkových Lázní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení