Proč by si také lidé v Chebu nepřipomněli události 17. listopadu? Tuto otázku si položil i Jiří Dytrych z Chebu. A tak se zrodila myšlenka, aby se obyvatelé dvaadvacet let od revoluce sešli na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Setkání je naplánované od 15. hodiny.

„Můžeme zavzpomínat na to co tenkrát bylo, i na to co je dnes, případně se poradit, co bude zítra,” říká Jiří Dytrych. „Chebské náměstí je dost velké a nerad bych tam byl sám.”

Jak vysvětluje, z mnoha stran slýchá, že vlastně není co oslavovat.

Setkání obyvatel u příležitosti připomenutí si událostí 17. listopadu je naplánované na 17. listopadu. Začít by mělo v 15 hodin na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu (u horní kašny).

„Že je všechno trochu jinak, než jsme si představovali. Ano, i já jsem měl úplně jinou představu o vývoji naší republiky. Přesto jsem přesvědčen, že je co oslavovat. 17. listopad není jen připomínkou roku 1989. Je to vzpomínka na rok 1939, kdy bylo 1200 studentů, po pohřbu Jana Opletala, odvlečeno do koncentračních táborů. Po válce nám byl nastolen režim, ve kterém jsme byli nuceni žít dalších mnoho let. Po padesáti letech, opět 17. Listopadu, to byli znovu studenti, kdo vyšli do ulic,” připomíná.

Události 17. listopadu si mohou obyvatelé Chebu připomenout také dnes. Ve vestibulu chebské radnice bude v 16 hodin zahájená vernisáž výstavy, kterou pro město připravila Galerie 4. Výstava bude rozdělena na několik částí - snímky z exodu Němců z NDR přes Pomezí do SRN, záběry z událostí 17. listopadu v Praze a dokumenty z listopadového a prosincového dění v Chebu.

„Na vernisáži se také promítne videodokument s anketou mezi občany, pořízený v ulicích Chebu na konci roku 1989,” uvedl Zbyněk Ilek, ředitel G4. Výstava čerpá převážně z archivu galerie, část snímků zapůjčil i tehdejší předseda chebského fotoklubu Petr Dejmek.