VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadšení houbaři už mohou vytahovat košíky

Chebsko, Karlovarský kraj - Pokud mám tu šanci, chci Chebany důrazně varovat před pečárkami (žampiony), které hojně sbírají v chebských parcích uprostřed města," radil mykolog Jiří Pošmura. 

10.6.2013
SDÍLEJ:

SVŮJ ČERSTVÝ HOUBAŘSKÝ ÚLOVEK opeňky měnlivé zdokumentoval chebský mykolog Jiří Pošmura. Foto: Jiří Pošmura

 Nevyzpytatelné počasí posledních dní může těšit aspoň vášnivé mykology a kulináře. V regionu totiž pomalu začínají pravé houbařské žně. Tuto skutečnost Chebskému deníku potvrdil i odborník Jiří Pošmura z Chebu, předseda Mykologického klubu Slavkovský les. A s prázdnou neodcházejí z lesů ani houbaři na Sokolovsku a Karlovarsku.

„Ve větším množství už rostou na pařezech výborné opeňky měnlivé. Ovšem pozor, dají se zaměnit za jedovaté houby, jako je čepičatka jehličnanová, třepenitka svazčitá a jiné podobné. „Právě z openěk lze připravit skvělé, chutné řízečky," pomlaskával si houbař-kulinář Pošmura.

Podle chebského mykologa Pošmury se určitě nadměrné množství srážek projevuje pozitivně. „Už místy rostou hřibovité houby, jako jsou kozáky, křemenáče, kováři a babky. Evidujeme také nálezy malých ´praváčků´, zatím ale na Chebsku jen místy. Já osobně jsem si procházel čtyři dny karlovarské lesy a našel jsem ojediněle hřiba babku a hřiba hnědého. Začínají růst i oblíbené muchomůrky růžovky lidově masáci, které je také dobře znát, vzhledem k nebezpečné podobnosti s jedovatými muchomůrkami, které už také vyrážejí."

Mykologové radí, že by se měli houbaři vyhnout podmáčeným lokalitám a více se zaměřit na prosluněné stráně.

„Pokud mám tu šanci, chci Chebany důrazně varovat před pečárkami (žampiony), které hojně sbírají v chebských parcích uprostřed města. „Ohrožuje je nadměrná kontaminace těžkými kovy z výfukových plynů. Právě pečárky tyto látky dost vstřebávají," radil Pošmura.

Houbařská sezona, zdá se, už vážně na Karlovarsku běží naplno. Alespoň to potvrzuje nález Ctirada Kotena v katastru obce Vojkovice. Odtud si odnesl, nebo spíše odvezl, nádherné pýchavky, odborně nazývané pýchavka obrovská (Calvatia gigantea). Největší z nich měla váhu 15,2 kg.

Například Marcela Hurdichová ze Sokolova za pouhé dvě hodiny nasbírala v lese plný koš hřibů modráků. Sama se podle svých slov nestačila divit, že houby prostě a jednoduše rostou.

„Viděla jsem, jak u lesů už stojí auta, tak mě napadlo, že jsou lidé už zvědaví. Vydala jsem se proto také a z hřibů mám neuvěřitelnou radost," usmívala se. Jako správný houbař však své zaručené místo rozhodně nechce prozradit.

Autor: Vladimír Kučera

10.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení