VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U hranic se objevila nebezpečná horečka ovcí

CHEBSKO - Do ochranného pásma dozoru (150 kilometrů od místa výskytu) spadá Chebsko a Sokolovsko. Až do odvolání platí mimořádná veterinární opatření

10.9.2007
SDÍLEJ:

V Bavorsku se u ovcí objevila nebezpečná nemoc přežvýkavců - katarální horečka. Ochranné pásmo zasahuje i na Chebsko a SokolovskoFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Krajská veterinární správa vydala v těchto dnech varování pro chovatele ovcí, protože se mezi zvířaty v sousedním Bavorsku vyskytla nebezpečná katarální horečka ovcí.
„Na základě potvrzení výskytu katarální horečky ovcí v SRN - ve spolkové zemi Bavorsko stanovily příslušné orgány v rámci ochranných a zdolávacích opatření ochranné pásmo (100 kilometrů) a pásmo dozoru (150 kilometrů) kolem ohniska,“ uvádí se ve zprávě ředitelky Krajské veterinární správy Karlovarského kraje (KVSK) Márii Slepičkové. „Do pásma dozoru zasahuje územní obvod Karlovarského kraje - územní obvod celého okresu Cheb a okresu Sokolov.“
Mimořádná veterinární opatření se týkají všech chovatelů, kteří chovají nejen ovce, ale všechny přežvýkavce v pásmu dozoru výše určeném.
Chovatelům se zakazuje přemisťování přežvýkavců z pásma dozoru mimo toto pásmo.
Rovněž se jim nařizuje důsledné sledování zdravotního stavu zvířat, provádění epizootologického šetření a zdravotních zkoušek ve vymezeném pásmu v rozsahu uvedeném v rozhodnutí ze dne 23. 5. 2005 v platném znění, založeném na sledování indikátorových skupin skotu nebo jiného druhu přežvýkavců.
„KVSK může na základě žádosti a v souladu s rozhodnutím Komise č. 2005/393/ES ze dne 23. 5. 2005 v platném znění povolit odchylky z výše nařízených opatření,“ uvedla dále ve zprávě ředitelka.
Katarální horečka je infekčním onemocněním přežvýkavců a není přenosné na člověka. Původcem katarální horečky je virus (BTV), Orbivirus, který patří mezi Reoviridae. Nákaza se šíří prostřednictvím hmyzích přenašečů.
K onemocnění jsou vnímaví přežvýkavci. Infekční perioda u infikovaných zvířat je až 60 dnů. Protilátky je možné zjistit za sedm až čtrnáct dní po nakažení a jsou většinou přítomné do konce života zvířete.
Příznaky u skotu mohou být podobné jako u ovcí.
Nemoc se projevuje puchýřky a vředy, změnami v dutině ústní a jako zánět kůže, zčervenání kůže v oblasti přechodu rohoviny paznehtů a kůže, slzení, slinění.
Nápadný je například pokles produkce mléka.

10.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Sokolov v sobotu patřil triatlonistům
92

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení