VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náletové dřeviny kolem hradu Seeberg musely pryč, byly shnilé

Poustka –„Opravdu nejsme debilové, ani místní nepotřebují dřevo na topení,“ reaguje starosta obce.

2.6.2011
SDÍLEJ:

PŘESTÁRLÉ a poškozené stromy kolem hradu Seeberg ohrožovaly návštěvníky i samotnou památku, musely proto pryč. Foto: Foto: archív OÚ Poustka

Pokácené stromy kolem hradu Seeberg zarazily návštěvníka Pavla Kováře a rozhodl se obrátit na Deník.

„S úděsem jsem zjistil při cyklistickém výletu na Seeberg, že stromy kolem hradu byly vykáceny. Od mostu je tak pustá pláň s pokáceným dřevem válejícím se na svahu. Jaký barbar a debil mohl toto udělat,“ rozhořčil se.

„Nedávno jsem byl po cyklostezce v Marktredwitz a celou cestu žasl a kousal se do rtů, kolik zeleně tam je. No, majitelé domků potřebují dřevo, tak Chebsko zasáhla vlna kácení a prosvětlování. Jinde jsem tento šílený trend zatím díkybohu nepozoroval, o Praze ani nemluvě. Prosím, jděte po stopách tohoto ekologického a estetického zločinu,“ pokračoval cyklista.

„Ač se může zdát, že jde o barbarství, jde o dlouho připravovaný a velmi pečlivě zvážený krok obce Poustka pod přísným dohledem Krajského úřadu Karlovarského kraje, odboru památkové péče a Městského úřadu Cheb, odboru životního prostředí,“ uvedl starosta Poustky Jan Ryba.

„Obecně lze konstatovat, že údržba zeleně, odstraňování náletů nebo dřevin, které ohrožují nebo by mohly ohrozit kulturní památku, je z hlediska státní památkové péče nejen žádoucí, ale jedná se o plnění povinnosti vlastníka kulturní památky zakotvené v ust. § 9 zákona č.20/1987 Sb., o státní památkové péči, kdy vlastník je povinen chránit kulturní památku před znehodnocením nebo poškozením.

Nejčastějšími případy, kdy zeleň ohrožuje kulturní památky, jsou případy, kdy kořenové systémy přímo narušují a poškozují stavební konstrukce (například prorůstání do základového zdiva), opadané listí se zachytává na střechách a způsobuje její poškození. Hustá zeleň znemožňuje přirozené vysušování zdiva. V neposlední řadě sem patří i případy, kdy neudržovaná zeleň zcela zakryje kulturní památku, která byla historicky pohledově přístupná, a znemožní její pohledové uplatnění v krajině. V případě hradu Seeberg došlo ke kombinaci výše popsaných případů a skutečnost, že zde byla vybudována naučná stezka ´Okolí hradu Seeberg´, kterou ročně navštíví nejméně 30 tisíc návštěvníků, bylo nutné přistoupit k vykácení stromů, které přímo ohrožovaly bezpečnost návštěvníků a této krásné památky. Opravdu nejsme debilové, jak píše stěžovatel, a ani nepotřebují místní občané dřevo na topení, ale je naší snahou ochránit zdraví turistů a kulturní památku. Nebyla to žádná hračka, z tak velkého svahu tyto dřeviny vytěžit a odborná firma, která práci prováděla, bude ještě dlouho na tuto zakázku vzpomínat.“

Autor: Nataša Šmatová

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení