VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naučit se orientovat ve státní správě a samosprávě

Cheb –Nastoupil jsem do malého podniku, říkejme mu ISŠ, jako pomocný pracovník. Zrovna jsem dokončil základní vzdělání a během čtyř let by se ze mě zde měl stát plně kvalifikovaný pracovník veřejné správy, ale to je zatím v nedohlednu.

7.11.2010
SDÍLEJ:

Studenti Integrované střední školy Cheb.Foto: Foto: archív ISŠ

V prvním roce na této pozici je důležité si osvojit základy práce s lidmi a seznámit se se zákony, pravidly a vyhláškami, pak se ze mě stane alespoň pracovník a už se nebudu plácat jen jako pomocná síla spolu s desítkami lidí se stejným místem jako já. První rok je vždy největší úmrtnost, proto jde o to první rok přežít.

Rok uplynul a z člověka se stává pracovník, je složité stoupat výš, vedení po vás šlape, konkurence je veliká a práci si nosím domů. Nezbývá mi žádný volný čas, ale mám šanci, že se konečně stanu úředníkem a nebudu mít pod sebou jen začátečníky jako minulý rok.
Můj třetí rok ve firmě zvané ISŠ je lepší. K dispozici mám pár stejně vyspělých pomocníků a firma je zaběhlá, přešla mi do krve. Chci jít výš a zkoumat paragrafy. Připravuji podklady pro úřední akty a píši příspěvky, píši řeč pro lidi, kteří to sami nezvládají, a neví co, na veřejnosti říkat. Vypadá to dobře, jsem schopen lidem pomáhat a zatím to jde.

Čtvrtý ročník, finiš…Letos je ze mě správce všech úředníků. Vedení se se mnou smířilo. Tlačí na mě, abych se připravil na zkoušky, které mne teprve postaví na vlastní nohy mimo firmu a otevřou se mi dveře ministerstev, policie nebo vysněného tiskového mluvčího, a možná i něco víc. Hodně práce je již za mnou, ale nejtěžší zkouška ještě přede mnou. Maturita…

Prošel jsem svou první firmou od pomocného pracovníka až po kvalifikovaného úředníka. Cesta to byla trnitá a plná překvapení, na konci této cesty však čeká odměna ve formě samostatnosti a velkého rozhledu při výběru dalšího zaměstnání. Teď mohu, co chci, znám svá práva, práva ostatních, vím jak, funguje stát, znám jeho strukturu, státní správu a samosprávu a vše, co k tomu náleží.
Krok, který jsem učinil po základní škole, byl osudový, zpětně vidím, že správný.

Kam půjdete vy?!“
Svou vizi popsal budoucí absolvent oboru veřejnosprávní činnost Martin Houfek. Jedná se o obor zakončený maturitní zkouškou. Po jeho úspěšném absolvování se studenti mohou uplatnit například ve státní právě. Konkrétní uplatnění najdou třeba v hospodaření s majetkem obce, vedení evidence podle závazných platných předpisů, vyměřování a vybírání dávek a poplatků, práce související s vystavováním dokladů.

7.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení