Nahlédnout do tajů meteorologické stanice v Chebu přišly u příležitosti dne otevřených dveří desítky lidí. „Akce se konala u příležitosti Světového meteorologického dne, který je každý rok 23. března,“ řekl vedoucí meteorologické stanice Karel Sojka. „Pravidelně k nám na den otevřených dveří může veřejnost přijít od roku 2001.“

Návštěvníci měli možnost si prohlédnout celou meteorologickou budovu. Na chebské stanici se měří mimo jiné teplota vzduchu, vlhkost vzduchu, výška oblačnosti, teplota půdy, množství srážek, rychlost a směr větru, tlak vzduchu a jiné. Mimoto se zde nachází i řídící jednotka přístroje pro měření radioaktivity prostředí. Zajímavým zjištěním pro nezasvěcené bylo, že zvýšenou radioaktivitu může vyvolat také bouřkový mrak. „Zvýšená hodnota může nastat i při přechodu bouřkového mraku. Jedná se však o minimálně zvýšené hodnoty,“ přiblížil Sojka.

Meteorologové se také pochlubili novým přírůstkem – windprofillerem, který slouží ke stanovení rychlosti a směru větru v jednotlivých výškových hladinách až do výšky tří kilometrů. „V republice jsou jen čtyři,“ dodal Sojka.

„Byl to opravdu krásný zážitek,“ řekl patnáctiletý David z Chebu. „Byl jsem tady poprvé a určitě ne naposledy. Všechno bylo vážně zajímavé. Třeba heliograf, který slouží pro měření délky denního svitu, se mi moc líbil. Zajímalo mě ale úplně všechno, například jak se měří a co všechno se měří. Také výhled z meteostanice je nádherný, město jim leží u nohou.“