Nemocnicím v Karlovarském kraji chybí miliony a situace začíná být podle hejtmana Josefa Novotného velmi vážná.

Jenom Karlovarské krajské nemocnici (KKN) chybí kvůli nižším úhradám od zdravotních pojišťoven 140 milionů a sokolovská nemocnice už kvůli témuž hlásí čtyřmilionovou měsíční ztrátu. A kraj na pokrytí těchto finančních ztrát prostě nemá.

„Jsme ochotni pomáhat nemocnicím v investicích, ale není v našich silách hradit provoz nemocnic a platy lékařů. To je věcí státu," uvedl hejtman Josef Novotný (ČSSD). Vedení kraje proto svolává na 18. března summit na ministerské úrovni. Nižší úhrady od zdravotních pojišťoven totiž natolik zkomplikovaly chod regionálních nemocnic, že jejich ředitelé otevřeně hovoří o nutnosti odkládat plánované operace, šetřit na investicích, dokonce by mohlo dojít i k propouštění.

„Takovou situaci nemůžeme dopustit. Jedna ministerská vyhláška způsobila problémy lázní v kraji, nyní další úhradová vyhláška VZP ohrožuje zaměstnanost ve zdravotnictví.

„Obrátil jsem se proto na ministra zdravotnictví Leoše Hegera, generálního ředitele VZP Zdeňka Kabátka, na ředitelku Odboru zdravotní péče Regionální pobočky VZP v Plzni Kristu Krenkelovou i na zástupce dalších zdravotních pojišťoven s žádostí o společné setkání. Chceme na něm řešit dopad úhradové vyhlášky na naše zdravotnická zařízení. Počítám rovněž s přítomností vedení regionálních nemocnic," uvedl hejtman Novotný.

V případě KKN úhradová vyhláška VZP počítá pro letošní rok pouze s 95procentní výší úhrad z předloňského roku.

To však ještě v karlovarské nemocnici nebyl zbudován pavilon akutní medicíny, jehož otevření v září 2012 navýšilo náklady na provoz. Předseda představenstva KKN Luděk Nečesaný už oznámil vedení Karlovarského kraje, že zařízení může letos dosáhnout vyrovnaného hospodářského výsledku pouze za předpokladu získání provozní dotace ve výši několika milionů korun.

Stejný problém řeší i Nemocnice Sokolov. „Měsíční pokles úhrad představuje částku čtyř milionů korun. Je tedy nutné významným způsobem zasáhnout do chodu a hospodaření zdravotnických zařízení a přijmout celou řadu opatření. Máme připravené finanční plány, při jejichž splnění bychom situaci měli krátkodobě zvládnout, a to zatím bez zásadních dopadů směrem ke kvalitě a dostupnosti zdravotní péče. Situaci je nutné se zdravotními pojišťovnami okamžitě řešit a negativní dopady eliminovat. To je jediná cesta k zajištění perspektivy," vysvětlil jednatel Nemos Sokolov David Soukup.

Kromě nižších úhrad zasáhla zdravotnická zařízení i zvýšená sazba DPH.

„Ze zákona má zodpovědnost za situaci v nemocnicích jednoznačně Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny. V případě, že podfinancovaným zdravotnickým zařízením pomohou, samozřejmě se připojí i Karlovarský kraj, protože současná situace ohrožuje pacienty i zaměstnance. O výši případného příspěvku od kraje ale zatím není rozhodnuto. Věřím, že se nám jednáním s pojišťovnami podaří situaci posunout k lepšímu," uzavřel náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).