VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepodceňujte domácí násilí, radí policisté

Karlovarský kraj, Sokolov –Azylový dům pro matky s dětmi v Sokolově má kapacitu 27 lidí včetně dětí.

21.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Zajímavou a neocenitelnou zkušenost měly matky s dětmi z azylového domu v Sokolově. Zavítala mezi ně policistka Michaela Klimešová a seznámila je s praxí svých sokolovských kolegů při řešení domácího násilí. Matky se například dozvěděly, jaké pravomoci policie má či jak postupuje v podobných případech.

„Tento problém se týká lidí všech úrovní sociálního postavení, nezáleží na věku, pohlaví, postavení ve společnosti, vzdělání ani na ekonomické situaci,“ upřesnila Klimešová. Matky se dozvěděly, že policie má zákonné oprávnění ochránit ohroženého člověka a zamezit dalšímu jednání násilnické osoby.

A to zejména prostřednictvím možnosti jejího krátkodobého vykázání z místa, v němž spolu žijí. „Oběti se bez ohledu na její vlastní vůli poskytne časový prostor, během něhož má možnost bez psychického či jiného nátlaku násilnické osoby pochopit situaci, v níž se nachází,“ říká policistka. A jak se domácí násilí projevuje?

Jsou vždy jasné role, kdo je oběť, kdo pachatel. Nejedná se prý o takzvanou italskou domácnost, ale jde o začarovaný kruh. „Začíná to vzrůstajícím napětím, poté pokračuje útokem násilníka na ohroženou osobu (často dokonce bez ohledu na přítomnost dětí) a končí to sliby, omluvami, svalováním viny na druhé a usmiřováním,“ nastínila Klimešová. Problematická je skutečnost, že k násilí dochází doma mezi osobami blízkými, za zavřenými dveřmi, často bez svědků a bez důkazů.

Azylový dům pro matky s dětmi v Sokolově má kapacitu 27 lidí včetně dětí. Ta je takřka vždy zcela naplněna a mezi ubytovanými nechybí ani oběti domácího násilí. Jak klientům pomáhají, nastínila vedoucí Mirka Fajtová. „Naším úkolem je spolu s klienty najít jejich ztracenou rovnováhu a chuť do života, bez ohledu na věk,“ říká Fajtová. Dospělým poradí při řešení záležitostí na úřadech, a pokud o to stojí, pak jim také pomáhají hledat zaměstnání. Nikoho neponižují, avšak vyžadují dodržování jednoduchých pravidel. „Někteří lidé jsou bojovníci a velmi zdvořilí, jiní ztrácejí čest a hrdost velmi záhy,“ dodala Fajtová.

Autor: Roman Cichocki

21.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení