VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevěřil jsem, že by to bylo možné, říká německý farář

Cheb – Chebský rodák Wolfgang Stingl věří v nápravu napáchaných válečných škod

4.12.2009
SDÍLEJ:

Archívní snímek: Pohled z náměstí Krále Jiřího k chrámu sv. MikulášeFoto: DENÍK/ Archív

„Byl jsem křtěn 31. prosince 1944 ve stáří pěti měsíců v kostele sv. Mikuláše v Chebu. Tak pozdě proto, že byla válka. Tento rok slavím své 65. jubilejní křtiny – železné,“ začíná své vyprávění německý farář Wolfgang Stingl.

„V duchu se mi stále zjevoval obraz mého kostela s impozantními pozdně gotickými věžemi. Paní Barbora Winterling, rozená Friedrich, krajanka z Židovské ulice poblíž kostela, mi vyprávěla, jak zažila zničení věží z bezprostřední blízkosti v květnu 1945. Tehdy jí bylo 24 let. Američané totiž měli za to, že jsou ve věžích pozorovatelny,“ vzpomíná chebský rodák.

„Byl to pro mne velký dar, jako řízení osudu, když jsem při jedné ze svých návštěv 9. července 2008 byl náhodou u toho, kdy byla osazena jedna z věží. Známý si mohl udělat jedinečné snímky. Byl to ohromný zážitek. Nyní je chebské panorama zase v pořádku, tato válečná škoda je odstraněna. Vlastně jsem nevěřil, že by to bylo možné. Nyní je třeba udělat vše pro to, aby byly odstraněny i další válečné škody. Moc doufám, že vztahy mezi Čechy a Němci budou opět tak dobré, jako bývaly kdysi. Nakonec Chebsko a celá Chebská pánev je tou částí země, kde mají tisíce německých občanů své staleté kořeny. Obnovením chrámových věží na kostele sv. Mikuláše byl dán mě a mé duši dar – hodně štěstí a požehnání pro můj starý Cheb,“ dodává farář.

Návrat vysokých jehlancovitých věží odstraňuje šrám, který si v očích pamětníků neslo panorama města - díky takzvanému provizornímu, sedmimetrovému zastřešení - od sklonku 2. světové války. Završuje se tak tříleté úsilí městského Nadačního fondu Historický Cheb, jemuž se podařilo nashromáždit s přičiněním řady sponzorů potřebných téměř devět milionů korun.

Helmice jsou 26 metrů vysoké a váží 23 tun. Věžičky, které je doplňují, měří 13 metrů a váží čtyři tuny. Na každé věži jsou čtyři. Pozlacená makovice na helmici jižní věže skrývá tubus s poselstvím pro budoucí generace.

„Jsou v něm uloženy výstřižky z denního tisku, nějaké mince, seznamy radních, zastupitelů, členů správní rady nadačního fondu a farní dokumenty,“ uvedl předseda Nadačního fondu Historický Cheb Michal Pospíšil.

Autor: Nataša Šmatová

4.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení