Dvě zlaté medaile v soutěži O nejlepší český med obdržel osmdesátiletý včelař Karel Odstrčil z Pelhřimova. Skromný muž se o své účasti v soutěži dozvěděl až poté, co si přečetl dopis, ve kterém byl pozván na slavnostní vyhlášení.

Kdo vás tedy přihlásil?

Dcera a zeť. Vůbec jsem nic takového netušil. Chtěli med, tak jsem jim ho dal. Poslali ho do soutěže a med byl oceněn zlatou medailí.

Jaký to byl pocit, když jste se to dozvěděl?

Nejdříve jsem si myslel, že je to omyl. Když se vše vysvětlilo, byl to opravdu nádherný pocit. Krásný dárek k mým osmdesátinám.

Vás nikdy nenapadlo, že by jste se této soutěže přihlásil?

Vůbec ne. Nenapadlo mě, že bych v takové konkurenci mohl uspět a rovnat se mistrům, proto jsem nikdy svůj med nepřihlásil.

Jak jste se vlastně dostal ke včelařství?

Málokdo ví, že dříve bylo včelařství drahou záležitostí, na kterou měli jen bohatí. Býval to farář, učitel nebo sedlák. Byla to taková prestiž. Já se s včelami poprvé setkal přes manžela své starší sestry. On obstarával včely doktorovi. Poté se přistěhoval švagr se sestrou k nám a já mu s nimi pomáhal. Po osmi letech se odstěhoval a včely zůstaly. Postupem času likvidoval včelstva státní podnik a já si je domů přivážel. Začínal jsem s jedním včelínem, další rok jsem koupil pět nedodělaných úlů a pokračovalo to dál. Včelařství se věnuji už čtyřicet let a nyní mám čtyřicet včelstev.

To je opravdu dlouhá doba. Nastala někdy chvíle, kdy jste chtěl s včelařstvím skončit?

Nikdy. Samozřejmě, že o smutné chvíle nebyla nouze. V roce 1977 jsem musel včely zrušit, protože začaly umírat. Tehdy jsem netušil proč. A to mi vadilo nejvíc. Po dohodě s veterinářem jsem poslal vzorky a zjistili jsme, že jde o hnilobu plodu. Další rok padly včely znovu. Dva roky jsem musel počkat a začít znovu od začátku. Ale skončit úplně, ne to opravdu ne. Měl jsem zařízení a věděl jsem, že chci včelařit. Nikdy bych s včelařstvím neskončil.

Žihadla, která jste dostal, asi spočítat nejde, jsou ale zásady, jak se k včelám chovat.

Musíte být naprosto v klidu, žádné ohánění. Samozřejmě, že existují včely, které jsou ostré a bodavé. Tam nepomůže nic a takové se musí vyměnit matka.

Vraťme se k vašemu ocenění. Jaký je vlastně Český med a jak obyčejná hospodyňka pozná kvalitu?

Český med je tím nejkvalitnějším vůbec. Podmínky pro prodej medu jsou od roku 1999 uvolněnější a do obchodů se dostávají méně kvalitní neevropské. Proto se včelaři dohodli, že vytvoří značku Český med, jehož podmínky jsou tvrdší než evropská norma. A jak se pozná kvalitní med? Nejlepší je asi květový med. A samozřejmě platí pravidlo, že pokud med zcukernatí, je kvalitní.

Včelařství je pro vás koníčkem na celý život. Má také své ekonomické výhody?

Kdepak. Tomu bylo tak v osmdesátých letech, to se jednalo o koníčka s dobrým výdělkem. Teď nejsou dotace jako tenkrát.