VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové vedení města má v plánu více otevřít úřad místním obyvatelům

Plesná -Chceme se zabývat věcmi, do kterých už se investovalo, říká Petr Schaller

2.2.2011
SDÍLEJ:

Petr Schaller, starosta obce Plesná.Foto: Deník: Nataša Šmatová

Po komunálních volbách se poměr sil na plesenské radnici změnil. Prvním mužem se stal Petr Schaller (na snímku), 38letý otec desetileté slečny a milovník sportu. Při rozhovoru, který Deníku neodmítl, z něj sálalo nadšení pro práci. Kandidoval za Sdružení pro Plesnou 2010, ale je členem TOP 09. Jak uvedl, Plesná se stěží opět stane průmyslovým městem, proto je třeba se zaměřit na turistiku. S tím souvisí otevření hranic a rekonstrukce centra města.

Jaká byla vaše první myšlenka po zvolení do funkce starosty?

Určitě pocit zodpovědnosti, už jen proto, že jsem dostal tolik hlasů, a vděk, že si mě lidé váží. Teď je důležité, aby za námi byla vidět nějaká práce.

S čím jste šel do voleb?

O dění v Plesné se zajímám už několik let, kandidoval jsem i v minulých volbách. Sice to bylo na poslední chvíli, na kandidátce jsme byli tenkrát jen dva a systém sčítání byl jiný. Navíc jsem místní rodák.

Budou například vaše záliby hrát jistou roli v dalším vývoji Plesné? Plánujete nějaké sportoviště?

Ano. Vyžití pro mladé, ale ani pro starší, tu není. Chtěli bychom něco vybudovat. Představy jsou, ale vše je o penězích. Existují i velmi krásné projekty z předchozích zastupitelstev a my se chceme zabývat věcmi, do kterých už se investovaly nějaké peníze. Ovšem prioritou je otevření hraničního přechodu kvůli zvýšení turistiky. S tím souvisí i rekonstrukce centra města. Budou se konat jednání s německou stranou a záleží jen na tom, jak je přesvědčíme, že náš záměr je dobrý.

Například o opravě bývalé Jednoty se mluví už dlouho…

Předchozí zastupitelstvo koupilo budovu s myšlenkou, že by se do ní soustředily kompletní služby městského úřadu, rovněž pošta, ordinace pro lékaře, lékárna a seniorcentrum. To je jedna varianta. Druhá je nabídnout objekt k prodeji soukromé firmě, která by tam vybudovala pracovní místa. Ale vše je v jednání.

Na co byste lákali turisty?

S turistikou souvisí i propojení cyklostezek. Turisty bychom nalákali například na nově zrekonstruovaný kostel v Lomničce, máme tady Bamberk, nejvýše položený kopec. Naší vizí je například vybudování rozhledny na tomto místě. Na průmysl sem asi nikoho nedostaneme…

Největší bolístkou Plesné bývala kanalizace, ale i komunikace…

Kanalizace je ve stádiu přípravy ke kolaudaci. Na vodovod jsme museli doplácet z letošního rozpočtu tři miliony korun, ale s tím jsme počítali. Na druhou stranu nám tyto peníze chybí na komunikace. Na podzim by měl být zkolaudován vodovod a pomalu začneme z vlastních zdrojů opravovat komunikace. Budeme dělat i svépomocí, minimálně přípravu a obrubníky. Další bolístkou je škola. Tady máme ročně nejvyšší náklady na vytápění. Už asi tři roky čekáme na vhodný dotační titul. Problém je zejména v tom, že před několika lety se v budově kvůli ekologii udělala plynová kotelna a dotační tituly, které by se daly získat na zateplení, počítají s tím, že je v objektu kotelna na uhlí.

Chodí obyvatelé města na veřejná jednání zastupitelstva, aby se vyjádřili k životu ve městě?

Málo. Ale já doufám, že obyvatele města vtáhneme nějakým způsobem do dění a budeme spolu lépe komunikovat. Chceme úřad více otevřít občanům, aby dávali podněty, chodili s připomínkami, s kritikou i pochvalou.

Další věcí jsou dětská hřiště…

V části zvané Sibiř jedno vyrostlo už za předchozího vedení města. Pro nejmenší tu hřiště jsou, ale co tady chybí, je multifunkční hřiště, kde by se dalo dělat něco i přes zimu a které by mohl využívat fotbalový oddíl na tréninky. Máme tady krásný projekt, který počítá i s amfiteátrem, kde by se mohly pořádat společenské akce pro obyvatele města, koncerty a podobně. Je to projektované v areálu školy. Kdyby bylo reálné dostat dotaci, šli bychom do toho.

Je Plesná zatížená úvěrem?

Není a to je zásluhou zastupitelstev, která tu pracovala předtím. Je to velká výhoda a jsem vděčný předchozímu vedení za to, že to dokázali.
Nataša V. Šmatová

Autor: Nataša Šmatová

2.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení