Panující ráz počasí přeje houbařům. Stinnou stránkou vlhkého a teplého počasí je však i nadměrný výskyt klíšťat. O svátečním prodlouženém víkendu podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí vysoké riziko aktivity klíšťat. Příjemné teploty okolo 23 stupňů, střídavě slunce a déšť, přesně takové počasí klíšťata milují. Ne každé kousnutí způsobí nemoc, přesto je nutné s tímto rizikem počítat. V okamžiku, kdy se klíště zakousne, bývá už většinou pozdě.

Před klíšťaty varuje meteorolog Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové. Počasí, které je na Sokolovsku deštivé, prý klíšťatům připravuje ideální podmínky pro přežití. „Aktivita klíšťat bývá omezována sluncem, ovšem aktuálně mají kvůli počasí celodenní aktivitu," vysvětluje Kovařík. Podle něj těmto parazitům například vůbec nevadí zima.

„Fungují zhruba do tří stupňů Celsia a v Karlovarském kraji se vyskytují až do 880 metrů nadmořské výšky," sděluje dále meteorolog. Ten navíc dodává, že by si lidé měli dávat pozor i na své domácí mazlíčky. „Klidně se může stát, že pes nebo kočka domů klíště jednoduše přinesou ve své srsti a to pak přeleze na člověka," pokračuje Kovařík.

Klíšťata přenášejí různé nemoci. Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Klíšťovou encefalitidou může onemocnět každý, bez ohledu na věk. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování. Proti lymské borelióze očkovací látky zatím neexistují. „Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok, neexistuje žádný odborný důvod k přerušení nebo odložení očkování v letní sezóně", upozorňuje jeden z lékařů Rastislav Maďar.

Jen zlomek lidí ho ale podstoupí. Bránit se dá ale například i vhodným oblečením. „Vhodné je při vstupu do přírody nosit světlý oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi. Ty by měly být zastrčeny do bot," uzavřel Kovařík.

Samotné riziko nákazy od infikovaného klíštěte roste podle odborníků s dobou, po kterou je klíště přisáté. A právě proto je nutné po příchodu z přírody dotyčného důkladně prohlédnout. Pokud nějaké klíště najdeme, je potřeba ho ihned odstranit. Podle zdravotníků se klíště neodstraňuje zrovna snadno. Nedoporučuje se kdysi oblíbené vytáčení tohoto členovce proti směru hodinových ručiček. Zvyšuej se tak prý riziko, že v inkriminovaném místě zůstane hlavička. Vhodně je vyviklání nebo také pomalé, ale plynulé vytažení.

Odborníci uvádějí, že naprosto zbytečné je například mazání olejem nebo sádlem. To prý nemá na odstranění žádný vliv. Upozorňují ale na dezinfekci místa před i po manipulací s klíštětem. Při snaze ho vyndat je pak důležité držet ho co nejblíže hlavičky, aby nedošlo k jeho přetržení. „Pro nebezpečnost obsahu trávícího ústrojí klíštěte je také potřeba dbát na to, abychom se nepotřísnili při rozmačkávání nebo jiné silové manipulaci se zákeřným tvorem. Zásadně se proto klíštěte nedotýkáme holýma rukama, z kůže ho vytahujeme pinzetou a nepálíme ho sirkou," shodují se zdravotníci s tím, že klíště při tom může explodovat a rozmetané choroboplodné mikroorganismy snadno zasáhnou třeba kůži nebo oční sliznici.

A jak se zachovat, když klíště přeci jen přetrhneme a hlavička zůstane v pokožce. V tomto případě je dobré přilepit náplastí na toto místo kousek vaty namočené v desinfekci a chvíli tak případné mikrovetřelce v ráně potrápit. Hlavičku potom tělo po čase z kůže samo vypudí. „Hydrometeoro­logický ústav vydal varování vysokého výskytu klíšťat. Od pátku do neděle je to osmý stupeň stupeň aktivity, což je velké riziko. V pondělí dokonce devátý stupeň označený jako nejvyšší riziko! K němu je doporučení použití repelentu, dále nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

Jedná se o onemocnění centrálního nervového systému, které může být pro člověka i smrtelné. Infekci klíšťata získají od svého předchozího hostitele jako jsou například hlodavci. Inkubační doba trvá většinou 7 až 14 dní. V první fázi se onemocnění projeví bolestmi hlavy, horečkami, nevolností, malátností nebo bolestmi v kloubech. Při nejtěžších formách nemoci dochází k obrně a později i k smrti. Pro úspěšné vyléčení nemoci bez trvalých následků je důležité včasné diagnostikování, fyzická aktivita nemocného utlumená na minimum a následná odborná léčba. Jako prevence proti onemocnění je nejúčinnější očkování.

LYMSKÁ BORRELIÓZA

Lymeskou borreliózu způsobují bakterie přítomné ve slinách klíštěte. V oblastech nákazy může být přenašečem bakterií borreliózy každé třetí klíště. První příznaky onemocnění se mohou objevit už po několika dnech, ale i týdnech od přisátí klíštěte a jeví se jako pomalu se šířící červená skvrna. Uprostřed zarudlého místa později dochází k blednutí Avzniká jakýsi červený prstenec. V dalších stádiích onemocnění se mohou dostavit bolesti zad, hlavy, únava, poruchy vidění, mravenčení v končetinách, závratě, nepravidelný srdeční rytmus, poruchy citlivosti a hybnosti nebo ochrnutí lícního nervu. V pozdním stádiu se nemoc projevuje postižením kůže, kloubů a nervového systému. Zasažené srdce se může chovat jako při infarktu myokardu. Nemoc se někdy vrací i po několika letech nebo přetrvává v chronické podobě třeba jako artritida. Pro úspěšnost léčby prováděné antibiotiky je opět důležité včasné odhalení nemoci.