VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané mohou ušetřit až pět set

Aš - Nový systém sběru tříděného odpadu v Aši se setkal u lidí s úspěchem.

11.3.2013
SDÍLEJ:

PYTLOVÝ SBĚR separovaného odpadu funguje nejen v Aši, ale i v Chebu. Pytle, které jsou k tomuto účelu určené, si mohou místní vyzvednout například v infocentru na chebském náměstí. Foto: Deník: Jan Buriánek

Podobně jako v Chebu, i na Ašsku zavedlo město pytlový sběr tříděného odpadu. Po prvních měsících se zdá, že nový systém občané přivítali kladně. Aby také ne, za poctivé třídění odpadu začala ašská radnice snižovat poplatek za svoz odpadu. Sleva se může vyšplhat až k pětistovce za rok.

Do pytlového systému sběru starého papíru a plastu, s využitím identifikačních štítků s čárkovým kódem, se zapojila od začátku roku téměř pětistovka lidí.

„Dle zkušeností z jiných měst, kde tento systém zavedli už před několika lety, očekáváme kvalitněji vytříděné odpady u dvou komodit plastů a papíru, snad i více takto vyseparovaného odpadu," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „V konečném důsledku předpokládáme i menší objem směsného komunálního odpadu, za jehož uložení, na rozdíl od separovaného, který lze zobchodovat, platíme," upřesnil mluvčí.

Lidem se třídění odpadu zamlouvá.

„Je určitě dobře, že se město Aš k tomuto kroku rozhodlo," zhodnotila Jana Dvořáková. „Lidé tak mohou začít i více šetřit na svozu odpadu, a navíc tak mohou pomoci ekologii," dodala.

Město totiž zdražilo poplatek za svoz odpadu, chtělo tento krok kompenzovat.

„Protože se v Aši zvedl poplatek za svoz odpadu na poplatníka a rok z 500 na 600 korun, chtěla dát radnice aktivním třídičům možnost na tomto poplatku ušetřit," vysvětlil Milan Vrbata s tím, že sleva může dosáhnout až 500 korun na poplatníka a rok.

Pokud poplatník dosáhne této hranice, může pokračovat v třídění v tomto systému další člen rodiny, i u něj je opět maximem sleva 500 korun na rok.

„Parametry pytlového sběru tříděného odpadu jsou průběžně vyhodnocovány a měněny tak, aby motivovaly k co největší účasti občanů města," informoval mluvčí Vrbata. Termín svozu odpadu je vždy první pondělí v měsíci.

„Za leden odevzdali občané v rámci pytlového svozu 350 kg plastů a 3610 kg papíru, únorovou bilanci k dispozici zatím nemáme," dodal mluvčí.

Autor: Jan Buriánek

11.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení