VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři na Ašsku zabránili vyhynutí perlorodky

Ašsko - Jednu z mála zbývajících populací perlorodky říční v České republice se téměř celý rok snažili rozšířit ochranáři z občanského sdružení Ametyst na Ašsku. V těchto dnech celý projekt skončil a podle všech indicií úspěšně.

5.7.2016
SDÍLEJ:

Perlorodka říčníFoto: Archiv

„Rozhodli jsme se podpořit záchranu perlorodek, protože jejich populace je velmi malá a vystavená celé řadě negativních vlivů, jako je znečištění vody, umělé úpravy toků v minulosti nebo nedostatek potravy," uvedla Michala Kopečková z občanského sdružení Ametyst.

V oslabených a přestárlých populacích, jako je ta ašská, navíc v ne zcela optimálních podmínkách je míra úspěšného přirozeného rozmnožování a přežití nejmladších perlorodek malá.

„Proto byla vyvinuta speciální metoda polopřirozených odchovů, která pomáhá překonávat kritické fáze rozmnožování. Hlavní náplní skončeného projektu byl proto právě polopřirozený odchov," vysvětlila Michala Kopečková.

Při projektu jsou larvy perlorodek získány při vyvrhování ze samiček, jsou naočkovány na malé pstruhy chycené ve zdejším povodí a ti jsou následně umístěni do náhonů nebo jiných oddělených částí toků.

„Po několika měsících jsou odchyceni, umístěni samostatně do boxů a vypadávající mladé perlorodky jsou sbírány, tříděny a několik měsíců krmeny v laboratorním prostředí rostlinnými částečkami získanými ve vybraných prameništích," podotkla Michala Kopečková.

Při odchovech mladých perlorodek došlo i k jejich extrémně vysoké úmrtnosti.

„Příčina byla v extrémně teplém a suchém počasí loňského léta, které dozrávání glochidií, jejich kvalitu a následný vývoj na žábrách pstruhů negativně ovlivnilo," vysvětlil Ondřej Spisar, který odchovy perlorodek zajišťuje. „Naštěstí část pstruhů s perlorodkami byla umístěna do jiných úseků toku, které jsou chladnější. Odchytili jsme je a zjistili, že vývoj glochidií zde proběhl podstatně lépe. Výstupem projektu je tak nakonec několik tisíc mladých perlorodek, které budou puštěny do ašských toků. 

Autor: Jan Buriánek

5.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení