Jak ušetřit na zimní údržbě? Méně solit. K takovému kroku se letos rozhodly Ašské technické služby.

„Do konce února jsme vyčerpali z rozpočtu 6 254 000 korun,“ informoval ředitel Ašských služeb Karel Škola. „Nakoupili jsme celkem 315 tun soli, z toho jsme asi 290 tun vyčerpali. Sůl není, republika dostává příděly. Už jsme měli slíbeno, že v březnu přijde další, ale také nedorazí. To nahrává k našemu systému, kdy jsme řekli, že omezíme solení. Například loni jsme solili zhruba 150 tunami měsíčně, letos máme v průměru 72,5 tuny na měsíc.“
V přepočtu to znamená 155 000 korun měsíčně na sůl. „Dá se říci, že jsme snížili výdaje na polovinu,“ poznamenal Škola.

„Samozřejmě jsme byli postaveni před otázku, zda zvýšit náklady na zimní údržbu,“ doplnil starosta Aše Dalibor Blažek. „Jsme si vědomi, že kdybychom řekli Ašským službám, že dostanou deset milionů, tak je utratí stejně jako současných sedm milionů korun. Proto jsme hledali způsoby šetření a sůl byla jedna z věcí, kde se ušetřit dalo. Navíc to byl i dlouhodobý požadavek lidí, kteří si každoročně stěžovali na nasolené chodníky, které se při tání změnily v břečky,“ uvedl starosta. „Hodně jsme používali inertní materiál,“ dodal Škola. O chodníky se starali pracovníci z úřadu práce na veřejně prospěšné práce, bylo jich celkem dvacet. Ti městu ušetřili mzdové náklady ve výši 818 000 korun.

Jak ředitel podotkl, letošní zima se proměnila v boj se sněhem, protože teploty se neustále držely nízko a sníh neodtával. Do prací se dokonce zapojili i úředníci z městského úřadu. „Chci poděkovat obyvatelům města, kteří si sami čistili chodníky, moc nám pomohli, ač nemuseli,“ uzavřel ředitel.