Od začátku tohoto roku působí v Karlovarském kraji společnost Náhradním rodinám, která nabízí náhradním rodičům, jejich rodinám i zájemcům o pěstounskou péči či osvojení poradenskou pomoc, odborné konzultace, ale i možnost nezávazně si popovídat. Jedná se o sdružení, které pro pěstouny připravuje řadu zajímavých akcí.

„Pro stávající pěstouny připravujeme nabídku aktivit pro dospělé i děti. Pěstouni nebo i lidé, kteří se o tuto problematiku zajímají, se mohou těšit na sérii seminářů k dané tematice. Bude se hovořit nejen o dětech, jejich potřebách láskyplného rodinného prostředí s rodiči, kteří se jim snaží porozumět, ale také o náročných situacích ve výchově dětí a o tom, jak je zvládat. Zajímavým tématem pro všechny budou jistě chystané změny v zákoně o sociálně právní ochraně dětí a tím i změny v podpoře pěstounství.

Pro pěstounské rodiny chceme vybudovat zázemí, dát jim možnost setkávat se a v uzavřené skupině hovořit o situacích, se kterými se náhradní rodiče v procesu výchovy přijatého dítěte setkávají. Všechny akce směrované na dospělé budou zabezpečeny nabídkou doprovodného programu pro děti. O výlety, kolektivní hry, sportovní, terapeutické, výtvarné, hudební či jiné aktivity se postarají zkušení pedagogové,“ konstatovala jedna ze spoluzakladatelek neziskové organizace Šárka Bystroňová.

Lidé mohou navštívit také poradnu, která je otevřena vždy ve středu od 16 do 18 hodin. „Není problém se domluvit i na jiném dni či hodině. Pracovat budeme samozřejmě také v terénu. Pro pěstounské rodiny chceme vybudovat zázemí, dát jim možnost setkávat se a v uzavřené skupině hovořit o situacích, se kterými se náhradní rodiče setkávají, “ dodala Sonja Hlůžková, druhá z dvojice zakladatelek.

„Organizace chce působit postupně v celém Karlovarském kraji. Kromě ustáleného pracovního týmu navazujeme spolupráci například s pedagogickou školou v Karlových Varech, se základními i mateřskými školami, organizacemi pracujícími s dětmi. Po odborné stránce se inspirujeme u podobných společností působících na území republiky,“ dodala.

Založení organizace vítají i samotní pěstouni. „Například v Plzeňském kraji je podobných sdružení více, tady nebylo ještě v minulém roce ani jedno. Mám děti v pěstounské péči a vím, že mi organizace může pomoci. Některé jejich služby určitě využiji. Příjemné bude už jen to, že si mohu vyměnit zkušenosti s nějakým jiným pěstounem,“ uvedla pěstounka Lenka z Karlových Varů.

Více informací o organizaci mohou lidé zjistit také na internetových stránkách www.nahradnimrodinam.cz.