VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavy 950. výročí od první zmínky o Chebu budou velkolepé

Cheb - Hlavní oslavy by se měly odehrát v květnu roku 2011 v podobě třídenní celoměstské akce.

22.9.2009
SDÍLEJ:

Logo k 950. výročí první písemné zmínky o ChebuFoto: LogoMartin Kaiser

Městští zastupitelé se seznámili s přehledem navržených akcí k oslavám 950. výročí první písemné zmínky o Chebu. Program se odehraje sice až v roce 2011, přípravy jsou ale již v plném proudu. Dopracovaný scénář s upřesněným rozpočtem jednotlivých aktivit má být zastupitelům předložen v říjnu.
„Bylo by to pro nás velké sousto, kdyby se do příprav oslav nezapojili vedle města a jeho organizací také další spoluorganizátoři,“ uvedl starosta Chebu Jan Svoboda. „Věřím ale, že se k nám připojí i mnozí jiní se svými nápady, o kterých ještě nevíme. Program oslav tak může být mnohem pestřejší.“

Hlavní oslavy by se měly odehrát v květnu roku 2011 v podobě třídenní celoměstské akce. Nabídne zřejmě historické trhy, koncerty, divadla, ale například i projekt společně zahrané skladby tělesem dechové hudby mladých v počtu 950 osob z celé České republiky. V duchu oslav budou připraveny rovněž další akce - například novoroční ohňostroj, reprezentační ples města, zahájení turistické sezóny, Jazz Jam Cheb, Chebské varhanní léto a tak dále. Děti jistě projeví svou fantazii v řadě soutěží.

Muzeum připraví spolu s archivem výstavu k ranému středověku - plánuje se i zapůjčení první listiny vztahující se k Chebu z roku 1061 - a představí nejstarší místní archeologické nálezy. Asi dvouhodinový film z historie města pak slibují místní kameraman Milan Daněk a historik Jaromír Boháč. Divadlo má v úmyslu uchystat výpravnou inscenaci s hudbou a reprezentativní knihu s fotografiemi herců, kostýmů, scén a podobně k dalšímu výročí - 50 let vzniku české profesionální scény v Chebu. Na historii Chebu se soustředí rovněž řada akcí knihovny. Ta mimo jiné plánuje program pro dospělé, obdobu Noci s Andersenem pro děti - Noc s historickými osobnostmi, které měly vztah k Chebu - i akci Celé město čte knihu.

Galerie fotografie G4 chce pokračovat v projektu Chebské niky, díky kterému se do prázdných výklenků na domech v centru města vrací umělecká díla. „Tato galerie by se také měla podílet na přípravě výstavy 950 tváří a osudů z Chebu,“ sdělil místostarosta Michal Pospíšil. „Uvažujeme o velkém souboru fotografií a osudů lidí z různých časových období - bývalých Chebanů, prvních obyvatel města po druhé světové válce i současníků. Partnerem města by v tomto projektu měl být Egerer Landtag (Chebská krajanská rada), aby se podařilo naplnit také německou část výstavy.“

Václava Simeonová

Martina Kuželová

22.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Jak reklamovat koupený dům či byt

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení