Kvůli novému zákonu o sociálních službách přijdou nejspíše tělesně postižení o osobní asistenty. Tvrdí to Olga Nováková z Centra pro zdravotně postižené Karlovarského kraje v Chebu (CPZP).

„Chybí nám peníze. Na letošní rok jsme získali od Karlovarského kraji dotaci ve výši zhruba 250 tisíc korun. To nám ale stačilo jen na první tři měsíce,“ uvedla Nováková. Z těchto prostředků platilo CPZP mzdy osobních asistentů. Těm tak hrozí, že přijdou o zaměstnání. „Jedná se o budoucnost šesti pracovníků. Nejde ale jen o ně. O jejich služby přijde osm našich klientů,“ zdůraznila Nováková. Další desítka už objednávku služeb u CPZP zrušila, většinou kvůli ceně.

Problém je podle vedoucí CPZP v novém zákoně o sociálních službách. Zatímco ještě v loňském roce mohli potřební získat služby osobních asistentů za 20 korun na hodinu, podle nového zákona je minimální sazba 80 korun. A tu si jen málokdo může dovolit. Příspěvek na péči, který postižení získávají přímo od státu, mají sami podle svého používat k zajištění svých potřeb. „Na jednu stranu tato částka nepokrývá náklady na osobní asistenty, a na druhé straně je tak vysoká, že klienti nemají o tyto služby zájem,“ povzdechla si Olga Nováková, vedoucí chebského CPZP, která v současné době usilovně hledá další finanční zdroje.

Maximální výše příspěvku je 11 tisíc korun a řídí se podle stupně závislosti. Podle tvůrců zákona je jen na příjemcích, jak s nimi naloží. Služby mu může zajistit rodina nebo organizace sociálních služeb. To ostatně potvrdila i Ellen Volavková, náměstkyně hejtmana Karlovarského kraje pro sociální věci. „Problém je v tom, jak zákon nabíhá do praxe. Zatím ne všichni žadatelé o příspěvky dostali své peníze. Nemusí se o ně ale bát, budou jim vyplaceny i zpětně,“ reagovala náměstkyně na náš dotaz.

Podle Volavkové už Karlovarský kraj rozdělil všechny své prostředky na dotace. Příspěvky jsou ale vypláceny z prostředků ministerstva pro sociální věci. Kraj jen přeposílá žádosti. „Současnou situaci ale pozorně monitorujeme, abychom zjistili jak je systém nastavený,“ podotkla.

Centrum pro zdravotně postižené Karlovarského kraje požádalo kraj o dotaci na služby osobních asistentů ve výši 1,678 milionu korun. Přiděleno ale získalo jen pouhých 254 tisíc korun. Podobně dopadlo mnohem víc organizací poskytujících v regionu sociální služby.