VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud polyfunkčního domu mají v rukou zastupitelé

Cheb - Na projednání přijel také současný majitel problémových budov před panelovým domem, Vojtěch Kubálek z Kladna.

23.8.2013 1
SDÍLEJ:

Má na chebské Májové ulici stát polyfunkční dům? O tom debatovali obyvatelé Chebu se zástupci města a investorem na veřejném projednání. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Má na chebské Májové ulici stát polyfunkční dům? O tom debatovali obyvatelé Chebu se zástupci města a investorem na veřejném projednání. Setkání všech stran však nepřineslo žádný výsledek. Představitelům města se projekt zamlouvá, pro místní je ale nepřijatelný.

Veřejného projednání se zúčastnilo asi pět desítek místních občanů, kterým zamýšlený projekt polyfunkčního domu vadí. Celý problém se táhne již od 90. let. V roce 1993 schválili místní zastupitelé výstavbu objektů před panelovým domem v Májové 39. V modrém domě měly být provozovány zubní ordinace a laboratoře. Záměr ale vzal brzy za své a na městských pozemcích tak začal fungovat nevěstinec nebo diskotéka. Už tehdy místní protestovali a několikrát žádali město o odprodání pozemků. K tomu však nedošlo. Jelikož ale byly stavby schválené jen jako dočasné, příští rok skončí dvacetiletá lhůta, kdy mohly být komerčně využívány. Začala se tak opět řešit budoucnost lokality. Tamní obyvatelé mají ale pocit, že se jedná o nich bez nich. Současný majitel vlastní problematické objekty rok a půl a má pochopitelně zájem také o pozemky pod nimi. Současné stavby chce zbourat a na jejich místě postavit polyfunkční dům s byty a nebytovými prostory. A to je podle Chebských problém: město se domlouvá s majitelem budov o jeho projektu ještě před tím, než vůbec zastupitelstvo rozhodlo, zda a komu pozemky prodá.

To vadí také Jarmile Duškové, která měla o pozemky také zájem. Podle jejích slov to ale vypadá, jako by již bylo rozhodnuto. Dalšímu z občanů, Pavlu Pagáčovi, se zase zdá podezřelá rychlost, s jakou chtělo město najednou pozemky prodat. Karel Fatka z petičního výboru proti stavbě připomněl, že obyvatelům z panelového domu vznikne škoda. „Z bytů nebude žádný výhled a jejich kupní cena klesne," nastínil další z řady problémů.

„Město nabízí k prodeji pozemky vlastníkovi dočasné stavby, ta přitom má být odstraněna nejpozději do února 2014. Pokud nakonec dojde k odstranění stavby, nemůže bez souhlasu účastníků řízení tedy obyvatel sousedních domů dojít na daných pozemcích k povolení novostavby," uvedla Jana Holková z petičního výboru.

Podle Jany Holkové se město Cheb snaží způsobem prodeje obejít právní předpisy „Ve snaze prosadit záměr majitele stavby město nezveřejnilo záměr prodeje ani na realitním webu města a v Radničních listech, ale pouze na úřední desce v zákonné lhůtě 15 dnů místo obvyklých 30 a neumožnilo uskutečnit veřejnou soutěž," tvrdí.

Na projednání přijel také současný majitel problémových budov před panelovým domem, Vojtěch Kubálek z Kladna. „Vlastním je již rok a půl. Za tu dobu jsem měl řadu zájemců, kteří zde chtěli provozovat bar nebo diskotéku," sdělil s tím, že ale od začátku deklaroval, že nechce provozovat nic, co by obyvatelům škodilo. Pokud by mu pozemky byly prodány, ve smlouvě by se prý k tomu pod hrozbou pokuty zavázal. „Městu by navíc zůstalo předkupní právo," podotkl. Před případným podpisem smlouvy by také nechal stávající objekty zdemolovat. Problém nevidí ani v argumentech, že o prostory v novém polyfunkčním domě nebude zájem. „Oslovily mě již banky, které by se sem rády přesunuly, nebo třeba potravinový řetězec," oponoval. Jak přiznal, o nelibosti místních s projektem ví. Už několikrát mu měl někdo přes telefon vyhrožovat, aby od něj upustil.

Veřejné projednání se patrně nevyvíjelo nejen podle představ investora, ale i představitelů města.

„Cílem setkání bylo najít konsenzus, aby bylo území využité, ale tak, aby byli uspokojení ve svých požadavcích ti, kteří v lokalitě bydlí," uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. „Uznávám, že nebylo příliš obratné, že jsme obyvatele nejdřív s návrhem neseznámili," připustil. Podle jeho slov ale obyvatelé o diskuzi příliš nestojí, v místě chtějí jen park nebo parkoviště.

„S panem Kubálkem jsme jednali, protože je vlastníkem budov," sdělil místostarosta Tomáš Linda a připomněl, že s minulým vlastníkem objektů komunikace zrovna ideální nebyla. Navíc se také jemu projekt polyfunkčního domu zamlouvá. Jak podotkl, může pomyslně pozvednout celou lokalitu, kterou má město v plánu revitalizovat a upravit. V rámci těchto prací se má například upravit celý vnitroblok okolo panelového domu Májová 39.

Výsledek jednání tedy nebyl příliš přínosný představitelům města se zamýšlený projekt zamlouvá, ale obyvatelé o něm nechtějí ani slyšet. Jak celá záležitost dopadne, by mohlo být jasné v září. Na pravidelném rokování budou totiž o prodeji jednat chebští zastupitelé.

Autor: Václava Simeonová

23.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení