VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka pro Michala Haška

Chebsko -Může sezvýšení daně z přidané hodnoty promítnout také do rozpočtů krajů?

10.3.2011
SDÍLEJ:

Michal HašekFoto: DENÍK/archiv

Otázka proMichala Haška, předsedu Asociace krajů ČR:

Jaký máte názor na zvýšení daně z přidané hodnoty?

Když pominu, že zvyšování DPH je flagrantním porušením předvolebních slibů ODS a TOP09 o nezvyšování daní, plošné zvýšení DPH je naprosto nesmyslný a nespravedlivý krok. Pokud je hlavním důvodem zvýšení DPH zisk prostředků na důchodovou reformu, nechápu, proč vláda hodlá zvýšit daňové příjmy převážně zvýšením DPH o 60 – 70 miliard korun, když tvrdí, že na penzijní reformu potřebuje 20 miliard korun. Zvýšení DPH způsobí ve své podstatě plošné zvýšení cen, od většiny potravin, přes vodu, energie, jízdné až po kulturu a sport. Dle mého názoru bije toto odborné diletantství do očí, protože staví náš daňový systém prakticky mimo Evropu. Souhlasím s nutností eliminovat propad daňových příjmů státního rozpočtu v důsledku přijetí ´topolánkova batohu´ a na rozdíl od ODS a TOP 09 jsme to před volbami i jasně říkali, ale jednoznačně doporučujeme civilizované a odpovědné evropské řešení, spočívající v zavedení progresívní daně a daně z majetku, nikoli na úkor nižších a středních příjmových skupin, které budou plošným zdražením nejvíce postižené.

Může se navýšení promítnout také do rozpočtů krajů?

Ano, jak v pozitivní, tak i negativní rovině, přičemž ta negativní zcela jistě převažuje.

Údajně vás už v této záležitosti písemně oslovil Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje, abyste mohli tyto negativní dopady specifikovat za každý kraj a posléze vyčíslit důsledky tohoto kroku za všechny regiony? Už jste v této záležitosti učinil nějaké kroky?

Uložil jsem předsedovi Finanční komise Rady Asociace krajů České republiky (AKČR), aby komise zajistila a shrnula dopady zvýšení DPH v jednotlivých krajích ČR tak, aby bylo možné následně tyto důsledky projednat na nejbližším jednání členů Rady AKČR.

Autor: Vladimír Kučera

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení