VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka pro Pavla Hojdu

Chebsko - Stavbu kontroverzní dálnice D47, o které se nyní v celé ČR hovoří, zřejmě prověří vyšetřovací parlamentní komise. Jaký máte vy osobně názor na tuto kauzu? Mohou se závěry komise dotknout i Karlovarského kraje?

29.7.2014 7
SDÍLEJ:

Pavel Hojda z Chebu.Foto: Foto: archiv

Otázka pro Pavla Hojdu, chebského zastupitele a odborníka v dopravě: 

Stavbu kontroverzní dálnice D47, o které se nyní v celé ČR hovoří, zřejmě prověří vyšetřovací parlamentní komise. Jaký máte vy osobně názor na tuto kauzu? Mohou se závěry komise dotknout i Karlovarského kraje?

Dálnice D47 neustále víří hladinu politických ožehavých témat. Je pravdou, že na stavbu D47 byl do podloží použit pro dálniční stavby netradiční materiál. Jedná se o struskový odval a studený odval z vysokopecního procesu užívaného na našem území pouze na Ostravsku, ale v zahraničí také, zejména v Belgii a severní Francii. Dle dostupných informací byl tento materiál použit v ČR na stavbu právě na Ostravsku z důvodu ekologické sanace odpadového materiálu z vysokopecní výroby a materiál pro podloží byl vybrán ŘSD a podmíněn i v zadávací dokumentaci pro výběrové řízení dodavatele stavby. Ministerstvo dopravy zajistilo certifikát pro určený materiál a technické podmínky na základě zkušeností ze zahraničí, ale i v ČR se v roce 2011 doplňovaly, protože se materiál na různých stavbách choval různě.

Nyní ke snaze ustavit Vyšetřovací komisi Sněmovny k postupu výstavby D47. Právě proto, že se jedná o velmi citlivé politické téma a hrozí poměrně vysoké náklady na sanaci zvlnění některých úseků D47, je vhodné, aby se vyjádřila vyšetřovací komise k politické odpovědnosti státu jako zadavatele. Těžko bude moci vyšetřovací komise posoudit konkrétní vinu na straně zadavatele nebo zhotovitele, protože vlastní využití materiálu, jeho certifikace, technologický postup a vlastní realizace na stavbě jsou doloženy dokumentačně a navíc použití struskového odvalu na takovýchto stavbách je pořád předmětem odborných konferencí a zřejmě po zkušenostech nejen z ČR nebude takovýto materiál pro podloží dopravních staveb, jako je dálnice nebo vysokorychlostní silnice, vhodný k použití (předpoklad vysokého zatížení a pravděpodobná tvarová nestabilita takového podloží). Pokud bude nakonec vyšetřovací komise ustavena, přeji jí, aby její závěry byly konkrétní, věcné, ukázaly na možné viníky a navrhly opatření do budoucna. A ta by mohla zamezit mnohdy zbytečnému plýtvání financemi na budování komunikací i v našem regionu.

Autor: Vladimír Kučera

29.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení