VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka pro odborníka

Cheb - Dotaz Deníku pro chebského právníka Petra Ptáčka

23.6.2010
SDÍLEJ:

Petr Ptáček, právník z ChebuFoto: Foto: archív Petra Ptáčka

Problém s parkováním trápí také Cheb. Jak postupovat v případě, že špatně zaparkuje osoba blízká majiteli vozidla? Je majitel vozu povinen sdělit jméno dotyčné osoby blízké? Liší se to v situaci, že je za stěračem lísteček, na kole botička či při odtahu?


V případě, že osoba blízká majitele vozidla špatně zaparkuje, mohou v zásadě nastat dvě situace. Buď projednání přestupku v takzvaném blokovém řízení nebo ve správním řízení. V blokovém řízení lze věc vyřešit pouze pokud je přestupek spolehlivě zjištěn, nestačí domluva, obviněný z přestupku je ochoten pokutu zaplatit a nejedná se o přestupek, za který je možné podle přestupkového zákona uložit zákaz činnosti.

Pokud tedy majitel vozidla zjistí, že je jeho vozidlo osazeno zařízením městské policie zamezujícím odjezd (tzv. botičkou), bude mu patrně strážníkem sděleno, že řidič vozidla se dopustil přestupku. Majitel vozidla je povinen znát totožnost osoby, které svěřil nebo přikázal vozidlo k řízení. Jestliže bude majitel zároveň řidičem a bude souhlasit s projednáním věci v blokovém řízení, bude věc projednána na místě. Proti sankci uložené v blokovém řízení není přípustný žádný opravný prostředek. Pokud majitel nebude souhlasit s tím, že se dopustil přestupku, neměl by souhlasit s projednáním v blokovém řízení – strašením, že 've správním řízení to bude mít dražší' by se neměl nechat odradit. Strážník přestupek zadokumentuje a předá k projednání správnímu orgánu (např. Odbor silničního hospodářství a dopravy MÚ).

Důkazní břemeno tíží správní orgán, který přestupek projednává. Pokud majitel vozidla odepře podání vysvětlení z výše uvedeného zákonného důvodu a nebude doložen jiný důkaz (například videozáznam s parkujícím řidičem), pak správní orgán jednoduše neunese důkazní břemeno a bude nucen věc odložit. Postup řešení přestupku je stejný, ať už majitel nalezne za stěračem 'lísteček', na vozidle 'botičku', nebo je vozidlo odtaženo.

Autor: Václava Simeonová

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Ilustrační foto.

Joker chystá Zahradní slavnost

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení