VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pesach si připomenou také Chebští

Cheb –Novinkou letos bude přímé zapojení Integrované střední školy Cheb.

6.4.2011
SDÍLEJ:

Jaroslav Achab Haidler.Foto: Deník: Václava Simeonová

Velké množství návštěvníků loňských Chebských dvorků zaujal program Mediálního centra a místní knihovny. Zaměřený byl na chebskou synagogu, která stála naproti knihovně. Mediální centrum teď přichází s další podobnou akcí. Zájemcům představí pesach, také nazývaný jako svátek nekvašených chlebů.

„Během tří dnů od 13. do 15. dubna (9. – 11. Nisan 5771, dle židovského kalendáře) si ukážeme, jak se slaví židovské Velikonoce,“ vysvětlovala Jana Kofránková, ředitelka Mediálního centra. Také ty jsou pohyblivé. „Pesachové sedery začínají letos 18. – 19. dubna,“ uvedla.

A rozhodně je na co se těšit. „Vše odstartuje Seder – hostina, která se koná v předvečer Pesachu,“ popisovala průběh akce. „My ji budeme slavit ve středu 13. dubna od 18 hodin v Městské knihovně v Chebu. Předsedat jí bude náš již tradiční host - chasidský Žid Jaroslav Achab Haidler (na snímku), který bude vysvětlovat symboliku jednotlivých chodů.“ Každé jídlo zde totiž má svůj smysl a řád.

„Pokud nestihnete sederovou hostinu, menší ochutnávku s neformálním výkladem dostanete i při workshopech, které se budou konat ve čtvrtek a v pátek 14. a 15. dubna od 15 do 18 hodin na zahradě knihovny, kde si zároveň opět budete moci vyzkoušet psát hebrejské znaky, zkoumat jejich symboliku, zahrát si hebrejské pexeso a další,“ lákala Jana Kofránková návštěvníky. Jak podotkla, všechny akce jsou volně přístupné veřejnosti.

Novinkou letos bude přímé zapojení Integrované střední školy Cheb.

„Studenti budou mít 13. a 14. dubna samostatné dopolední workshopy,“ uvedla ředitelka centra. „Studenti školy, která stojí na místě, které kdysi patřilo právě synagoze, si tak budou moci citelněji uvědomit zvláštní souvislosti mezi minulostí a současností místa, kde žijí a studují. Samozřejmě preferujeme volnou, tvořivou formu poznávání. Hlavním lektorem bude Jaroslav Achab Haidler a Iveta Bellová, Chebanka, která u něj léta studuje hebrejštinu,“ dodala.

Akce jsou financovány Ministerstvem kultury ČR a z dotačního programu MŠMT na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy. Organizátorem je Občanské sdružení BALIME, partnery Integrovaná střední škola Cheb a Městská knihovna v Chebu.

Autor: Václava Simeonová

6.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení